Kresba

Existuje mnoho dobrých knih, které vám krok po kroku přiblíží techniky kresby. Kniha s příznačným názvem Kresba (V. B. Ballestar a J. Vigué) vyšla u nakladatelství Rebo Productions v roce 2005. Tahám ji téměř všude, kam jedu na delší dobu a to už od roku 2007. Nekreslím tolik, jako dřív, ale ráda si přečtu o různých technikách kresby a postupech při zpracování složitějšího tématu, jako je například komplexní krajina nebo, pro někoho možná příliš všední, lidský výraz v různých situacích.

Naučit se kreslit může být velice obtížné pro člověka, který neumí ani pořádně držet tužku, nebo mimořádně lehké pro někoho, kdo má prostorovou představivost a ví, že tužka není jen na okusování. Ale nenechte se zmást, vše není jen černé nebo bílé. Pokud máte chuť, pak jednejte, nečekejte stylem ‚příště to zkusím, to počká‘. A i když představivostí neoplýváte, zkusit kreslit můžete i tak, protože mnoho věcí (neříkám že všechny) se dá časem naučit, když máte vůli. Kniha vám pomůže i v samotných začátcích, kdy vás seznámí se základními technikami, neboť obsahuje různá cvičení od náčrtů jednoduchých tvarů, přes teorii i praxi stínování až po ztvárnění různých materiálů a textur předmětů. Naučíte se kreslit budovy, portréty, lidské tělo i zvířata a to celkem v 39 sekcích, přičemž každá obsahuje několik důkladných cvičení.

Každý tutoriál je přehledně rozčleněn. Nejprve se seznámíte s tématem, dostanete fotografii nebo finální kresbu, kterou se následně budete snažit vytvořit podle uvedených rad a tipů. Autoři vždy píší na co si dávat pozor a co je pro dané téma specifické. Na sérii fotografií, doprovázející každý tutoriál, dobře uvidíte, jak konkrétní dílo krok za krokem vzniká, u každého kroku je popsán postup. Materiály, použité v této knize jsou výbornou sbírkou kvalitních autorských kreseb, plných detailů. Nestane se, že byste dostali neidentifikovatelné mazaniny, rozházené po stránce, vytištěné na nekvalitním papíře, tak jak to občas bývá u levnějších nákladů (Miniaturní, příliš tmavé, černobílé cosi, tak oblíbené například u knih pro 3D grafiky! Kdy mnohdy zaostává i kvalita zpracování modelů a scén v samotných obrázcích, pardon, ale viděla jsem starší knihu pro 3DS MAX a toto je můj názor.) Průvodce popisuje práci jak s grafitovou tužkou, různými druhy per, tak kresbu uhlem, conté křídami a akvarelovými tužkami.

Nebojte se jen tak si čmárat po skicáku, nikdo po vás nechce extrémní výkony, nikam zbytečně nespěchejte a čas si udělejte, když máte zrovna náladu, což, pravda, někdy bývá nemožné. Občas jsem si raději čmárala, než abych se zbytečně něčím nervovala, to už také nějak vyšumělo, ale kreslení se pro vás může stát jistým druhem relaxace, asi jako střílečky na pc, squash nebo chroupání čokolády (doplňte dle svého gusta). Pokud byste chtěli nějaké procentuální vyjádření hodnocení tohoto díla, pak 100% bude to správné číslo.

Kniha vás svým obsahem vybízí, abyste vzali skicák, uhel a vyrazili někam ven čmárat jarní stromoví, pozorovat hemžící se lidi okolo a naprosto nechápat, kam všichni tak vztekle pospíchají.