Krátce o Jasovské jeskyni ve Slovenském krasu

Jeskyně se nachází v nejvýchodnější části Slovenského krasu, ráji jeskyňofilů, na pravém břehu říčky Bodvy. Vchod je dobře přístupný, jen pár desítek metrů od parkoviště. Dovnitř jsme se vydali v hojném počtu čtyř kusů, což byla celá naše výprava, akorát mezi dvěma školními výlety (štěstíčko).

Jeskyně je zpřístupněná v délce 550 metrů a na návštěvníka čeká přes 300 schodů. Pod úrovní říčky nabízí nádhernou výzdobu v podobě pagodovitých stalagmitů, brček, jezírek a všech těch krasových útvarů, kvůli kterým sem stojí za to jít. Výzdoba je opravdu bohatá a je na co koukat. Mnohé kapsy se stalaktity a stalagmity jsou krásně osvětlené, viděli jsme spoustu zajímavých útvarů, andělské křídlo i stalagnát s osmnáctimetrovým obvodem.

Žije zde 19 druhů netopýrů, první písemná zmínka je k nalezení přímo v jeskyni a jedná se o nápis z roku 1452. Najde se tu i výstavka tisíce let starých zvířecích kostí. Tentokrát jsem si výlet vychutnávala a nefotila jsem. Ve stánku bylo k nalezení i leporelo, takže to jsem si spolu s turistickou známkou a razítkem pořídila do sbírky. Pokud vás tyto čáry přírody fascinují jako mě, určitě doporučuji Slovenský kras k bližšímu zkoumání – výlet na několik dní, my jsme měli jen jedno dopoledne.

Vyfotila jsem alespoň exteriéry a zadní trakty od 70. let 20. století neužívaného zadního vchodu. Bez stativu, sem tam se zadařilo. Zadní vchod se nachází v jeskyni s rozličnými stropními okny přírodního rázu. Byla by škoda jej minout.

Jeskyně