Kniha The Vampire Files Volume One

Být hlavním hrdinou příběhu, jehož dějovou linii neznám, není nic s čím bych se snadno vyrovnával. Je těžké přijmout fakt, že se mě kdosi pokouší zabít. Zase. Já už mrtvý jsem, nebo bych měl říct nemrtvý? Jejich řady jsem rozšířil celkem nedávno.

Zabalil jsem novinařinu v New Yorku, sebral svůj psací stroj, svých pět švestek a odjel do Chicaga najít smysl svého života. Maureen mě opustila před dlouhými pěti lety a já se od té doby marně pokoušel najít její stopu. Prý po ní někdo šel kvůli tomu, čím je.

Čím jsem se stal i já. Jedné letní noci jsem se probudil na pláži jezera Michigan, s dvojitým větráním ve své košili, a než jsem se dal dohromady, proaktivní člen ilegálního spolku se mě pokusil odstranit z povrchu zemského.

Věděl jsem, co můžu čekat, když budu mít tu kliku a probudím se. Že si mne najde zubatá tak náhle, překvapilo i mě a to už jsem viděl a zažil ledacos. Co jsem nevěděl, jak jsem se tam sakra dostal. Zoufale jsem potřeboval zahladit své stopy a vzpomenout si, co se po mém příjezdu do Chicaga odehrálo.

Dříve či později by si někdo všiml, že se neodrážím v lesklých plochách a ven vycházím jen v noci. Sám tohle nezvládnu.

Dojmy obsahují některé spoilery ohledně postav a děje.

Vedle učených pojednání o vyhrabávání starých krámů z hlíny, dobrodružných eskapád s čarodějkami bělovlasého zaklínače a příběhu o výletě se třpytivou tretkou na dýmající kopec se najde i čtivo těžkého kalibru, jako je Vetřelec od vedle, úžasná obrázková knížka s Gigerovým slizíkem v hlavní roli, anebo pár kilogramů zubaté literatury od rozličných tvůrců.

První, respektive to byl díl druhý, Vampire Files (pozor, neplést si s jinými) od P. N. Elrod se mi přihodil úplně náhodou, když kamarád dostal knihu darem za nákup a nevěděl kam s tím. Pár let se mi tu válela, polozapomenutá. No a kdybych to bývala byla věděla, třeba bych dnes nemusela škrábat chybějící novely po kdovíjakých koutech a rvát si zbytky vypelichaných vlasů, že jsem k tomu přišla zase sto, ne, tisíc let po funuse.

Příběhy prvních tří novel mám jak v českém překladu od Fantom Printu, tak v původním – anglickém znění. Vím, že existují i audio knihy a prvnímu dílu, který vyšel v roce 1990 se dostává režisérské verze na Patreonu (2021).

Děj je zasazen do divokých třicátých let dvacátého století, odehrává se primárně v Chicagu, kde to vře válkami gangů, vzduchem létají kilogramy olova a za zavřenými dveřmi nočních klubů jede ilegální hazard. Dobové reálie jsou věrně zapracované do příběhů a dodávají na noir atmosféře po vzoru filmů stříbrného plátna. Nemůžu nevzpomenout pár známých protagonistů ze čtyřicátých let z filmů jako The Maltese Falcon; Murder, My Sweet nebo This Gun For Hire: Alan Ladd, Veronica Lake, Dick Powell, Humphrey Bogart, Lauren Bacall, Robert Mitchum… a různí jiní z dalších děl, která se stala inspirací pro mnohé scény a situace.

Hlavní hrdina není typickým hrdinou. Jack Fleming, toho času reportér, štěstí v životě mnoho nepotkal. Žena jeho srdce před pěti lety zmizela. Píše se rok 1936 a Jack se probouzí na noční pláži jezera Michigan. První konfrontace dává tušit, že cesta na pláž byla dlážděná násilím a krví. Jack bude muset udělat všechno pro to, aby přežil a zároveň rozpletl nitky svého osudu, který jej v Chicagu potkal. Jeho paměť jej naprosto zradila a události posledních dní jsou zahalené pláštěm temnoty.

Nakonec nezůstane tak dočista sám. To, že se Jack neodráží v lesklých plochách a zrcadlech zaujme soukromého agenta, který má oči vždy otevřené. Vysoký, štíhlý muž s šedýma inteligentníma očima, který nejde pro dýmku daleko, si nezvyklých detailů povšimne a ač se to zdá nepochopitelné, nakonec dojde k závěru, že Jack je upír. I přes tento fakt se jej rozhodne kontaktovat a i přes prvotní nejistotu se oba muži stanou přáteli a spolupracovníky. Charles Escott, angličan, bývalý divadelní herec, si nemůže nechat ujít Jackův případ. Rozlousknout jeho vlastní vraždu nebude nikterak jednoduché.

Veškeré interakce mezi bývalým novinářem Jackem Flemingem a soukromým agentem Charlesem Escottem jsou pastva pro oko. Jejich vzájemné postřehy, poznámky, dialogy, angličanova vytříbená mluva, i jejich prohlubující se přátelství, dávají temnému příběhu lidský rozměr. Miluji jejich interakce.

Nebude chybět ani romance ve zlých časech ekonomické krize a války gangů. I Jack po letech nejistoty a strádání objeví svou královnu. Bobbi je nejen krásná a nadaná zpěvačka, ale má i za ušima a srdce na správném místě. V pozdějších novelách dostane prostor projevit svou detektivně dobrodružnou povahu. Společně s Jackem a Charlesem tvoří ústřední trojici a nejednou se ocitne v krajně nebezpečné situaci.

Antagonisté v podobě rozličných gangsterů řádně zatápí a i když je Alphonse Capone dávno za katrem, prospívají a jedou dál v ilegálním byznysu v nočních klubech a vyděračství. Podsvětí dál bzučí aktivitou a severní Chicago zalije krev.

V první novele tedy poodhalujeme okolnosti Jackovy vraždy, ve druhé jde převážně o život všech zainteresovaných, když se na scéně objeví postavy z Maureeniny minulosti a ve třetí pátráme po tom, co se s Maureen stalo. A zde se také představuje další zajímavý charakter, jemuž byly věnovány čtyři samostatné příběhy.

Kdo je zběhlý v kvalitním čtivu, určitě si všimne jistých paralel nejenom s konkrétními noir filmy, ale i s postavami a příběhy Sherlocka Holmese a Johna Watsona. Escott je dokonce jeden z Sherlockových pseudonymů. Pro mě jsou Vampire Files polozapomenutý klenot městské upírské fantasy a obsahují vše, pro co stojí za to číst originální printy. Jsou nabité akcí, krev i alkohol teče proudem, osudy se řádně zamotávají a to vše v noir atmosféře staré detektivky, odehrávající se ve 30. letech 20. století. Propracované dialogy a vtipné interakce s Charlesem (sorry, Jacku, za to druhé místo), mě hodně bavily.

Pět z pěti čtenářů pochybné literatury o detektivech a upírech doporučuje, šestý nadpočetný se z důvodů fatální anémie zdržel hlasování.

Originální knihu The Vampire Files Volume One (Bloodlist, Lifeblood, Bloodcircle) jsem sháněla přes nejlevnejsi-knihy.cz a český překlad prvních tří jsem zakoupila přímo u Fantom Printu. Koho by dílo zajímalo, jistě si to vyhledá sám.

P.N. Elrod na Patreonu