Ke zřícenině hradu Opárno

Vyrazila jsem do lesa, okolo kopce, jelenů a jiné zvěře na stezku do Opárenského údolí. Sešla jsem po Císařských schodech do mrazivého ovzduší. Údolím protéká Milešovský potok a míjí několik mlýnů. Kousek odsud, u Kempu Jordán, stojí Morový kámen, připomínající oběti epidemie z roku 1680. Ten byl během let neustále pošupován, a tak není jisté, kdeže se ty oběti nachází.

Okolo Černodolského mlýna jsem zabočila pod viadukt a za ním nahoru na hrad Opárno. Jeho zdi viděly události již v první polovině 14. století. Dochoval se zde klenutý sklep. Cestičkou okolo hradeb jsem pokračovala nahoru ke dvěma křížkům, stojícím na horní hranici vsi. Pak jsem se vrátila dolů a obešla bezhlavou sochu svatého, dále dvě výklenkové kapličky se Svatým Floriánem a Svatou Annou. Nedaleko nich se nachází i kaplička. U malého rybníka stojí pomník padlým ve Druhé Světové Válce.

Po všem to lození po kopcích už jsem byla vážně hodně uondaná a baterie už byly téměř vybité. Cestou zpátky jsem se zastavila jen na dvou místech pro krátké časosběry a ten epicky barevný západ slunce už nebylo čím fotit. Našmajdáno přibližně 14 km.

Video

Foto