Karel IV. v Úštěku

Dvaadvacátý ročník historického jarmarku v Úštěku odstartoval v 9 hodin dopoledne, 17. srpna 2019. I my jsme se přijeli podívat. Na starém náměstí, obklopeném domky a domečky, stojí desítky stánků s ručními výrobky i s dobrotami všeho druhu. Okolo kostela sv. Petra a Pavla postávají šermíři, ve dvorech se baví šlechta a císař Karel IV. prochází náměstím společně se svou družinou.

Pobyli jsme zde déle, než tomu bývalo dříve. Sice se po hodině strávené mezi stánky v měšečku proháněl už jenom vítr, ale to nám nevadilo, poseděli jsme u tanců šlechty, šermířského představení, které bavilo nejenom děti, přihlíželi jsme představení praporečníků a bubeníků, omrkli jsme pár pamětihodností v čele s parkánami, Pikartskou věží a ptačími domky.

Několikrát jsme se proběhli po schodech na parkoviště a zpátky, poprvé hned ráno, podruhé, když jsme šli uložit část lootu a potřetí, když jsme se vrátili z „banky“. Stihla jsem tedy dvakrát průvod a dvakrát představení s prapory, aniž bychom to plánovali. I když to byla věc veskrze nebezpečná, hlavně v předních řadách byla u obou akčních představení docela sranda :D.

Ráno panovala celkem zima a kdo si nevzal chlupatou mikinu, mohl lehce mrznout.

Video

Foto