Jeskyně Psí kostel

Jeskyně Psí kostel leží v severozápadní části Hradčanských stěn. Jedná se o uměle rozšířené skalní převisy v pískovcovém masivu. Lze se k nim dostat pískem pokrytou lesní cestou po turistických trasách z Hradčan. To je jedna možnost. Nebo lze sejít z naučné stezky Jeřáb, podívat se na historické opevnění a napojit se zpátky na trasu o kus dále.

Zpáteční cesta nás provedla krásnou roklí s mechovými polštářky všude po stráních. Hradčanské stěny samotné nabízí pohledy na vysoké skalní věže, tvarované erozí po mnoho milionů let. V Kamenné rokli je to podle mě nejhezčí, ale ještě jsem to tam neoběhala všechno. K jeskyni doporučuji zvolit cestu z obce Hradčany. Pokud je horko, nepřekvapí nás žádné složité stoupání.

Okolo jeskyně ovšem vznikla mýtina a tak to tam pořádně praží. V jeskyni však proudí studený vzduch, a tak si můžu provětrat krovky. Pískovcové sloupy, skuliny a pukliny brázdí skalní suk. Nedaleko Psího kostela leží další zajímavý skalní útvar a to malá verze skalní brány, ke kterému jsme dorazili už značně uondaní. Po několika fotkách jsme se vypravili nazpátek k Hradčanům, v nichž se nachází infocentrum a sem tam nějaké další zajímavosti.

Kdybychom se netoulali po okolí, trasa ke kostelu by byla dlouhá 3,5 km.

Video

Foto