Jarní toulky Slovenskem

V březnu jsem mimo všech těch destinací v ČR, o kterých tu již padlo mnoho znaků, navštívila i Slovač, kam se ráda posledních pár let vydávám na cesty. Po dlouhé době stagnací a bezcílnosti je to stále ještě příjemná změna.

Prošli jsme se po lázeňském městě, tedy přesněji po parku a podél Váhu na ostrůvek, na který nám v tu chvíli hezky svítilo slunce, jehož paprsky se třpytily na vlnkách, panoval tam klid a kromě pár běhačů a kaček tam nikdo nebyl. Minuli jsme i onen nedobytně se tvářící hotel, který je obehnán vysokou zdí a nikdo nesmí dovnitř (fňuk). Okolo nás pak projel kočár s koňským spřežením, které se mi podařilo ještě rychle cvaknout.

Též jsme se vydali dál na východ za pracovním questem, od rána pršelo, sněžilo, nebylo vidět na metry od dálnice, a takové počasí panovalo téměř celý den. V zasněžené Levoči jsme obešli a ofotili náměstí s kostelem a radnicí. Bylo to téměř, jako kdyby někdo přehodil výhybku z prosluněného zeleného jara na mlhavou zimu. Kamiony padaly ze silnic ve velkém. To bylo poprvé, kdy jsem se nablížila k Vysokým Tatrám a vůbec se podívala až za Poprad. Měla jsem obavy, že kromě osezené sedací části z toho výletu nebudu nic moc mít, ale při zastávce na oběd v restauraci při břehu moře.. erm přehrady Liptovská Mara, sluníčko dostalo rozum a i mraky trochu povylezly nad kopečky a já jsem se konečně pokochala horami jak se patří.

Hojně fičelo, až se sklíčko otřásalo, rychle jsem mrznoucíma rukama nafotila, co šlo, protože jsem tak nějak tušila, že zatímco se budu futrovat, vrchní lampa zase zaleze za mraky. A také že zalezla. Cestou jsem ještě blýskla hrad Strečno, tyčící se vysoko nad silnicí, po které jsme se hrabali domů. Podařilo se mi zhusta vytuhnout, takže víc hradů jsem vyfotit nestihla.

Což jsem si vykompenzovala krátkou návštěvou Beckova a přilehlého hřbitova o něco později. To už zase bylo teplo a hezky a na hřbitově zrovna kvetly fialky. Fialové i bílé. Ze Slovenska to ten týden bylo vše a těším se na další dobrodružné výpravy do světa.

Toulky po Slovači