Jarní květy 2022

Oprášila jsem fotův přístroj a vyrazila na pochůzku, abych zjistila, co je nového. Po cestách se povalovala zvěř a mezi stromy se proháněl lehký vánek. Bylo celkem teplo a v květy obsypaných korunách stromů to bzučelo aktivitou. Země je pokrytá kobercem kvetoucího bejlí, táhnoucím se kam až oko dohlédne. Nádhera.

Pokud by se chtěl někdo poučit o rostlinách, které kvetou v našich lesích, o tom, jak se jmenují a jak vypadají, doporučuji web https://rostliny.naturfoto.cz/, kde je hromada fotografií a popisků k nim.

Zdejší galerie bude sestávat z několika výprav.

Prvního května 2022 jsem vyhnala (neúmyslně) srnku ze křoví v jednom starém sadu pod kopcem. Ztláskala jsem dva tvarohové šátečky naráz a poseděla jsem na houbami a mechem porostlém kmeni stromu poblíž srnčího hnízda. Z bíle kvetoucího keře opadávaly okvětní lístky a nedaleko hlučelo další zvíře. Nedlouho po této zastávce jsem se zvedla a odplula v dál. Pofukoval větřík a postupně se začalo zatahovat – jako obvykle. Teplota se vyšplhala k 18°C. Stromy už se zazelenaly a všemožné kopřivy pokryly zemi. Většinou nikde moc nevysedávám, jako při našich cestách Ralskem a okolím, akorát tentokrát jsem si řekla, že to nebudu přehánět s aktivitou.

Z kamene č. 2 na hřebeni Kybičky, odkud je vidět na pískovnu, Radobýl s Labem, jsem se koukala na tu naši krajinu, bylo vidět až na ty nejvzdálenější kopečky, i když už se sešel opar a slunce stihlo zalézt za mraky. Lány sasanek na severních svazích stále kvetly. Naposledy jsem tu byla koncem dubna a to byl les květin úplně plný. Raší tráva a vše se v ní začíná ztrácet. To je zápisek po dvou hodinách šmajdání po lese.

Na závěr jsem u zahrádek u vinice potkala veverku. Ony tam žijí a tentokrát se mi jednu z nich podařilo i vyfotografovat z blíže než deseti metrů, když vylezla na stromek u plotu a koukaly jsme si z oka do oka. Cutiepie.

Video

Foto