Jak tu bydlí šváb

Gromphadorhina portentosa. Šváb madagaskarský nebo také syčící. Třída: hmyz (Insecta), řád: švábi (Blattodea), čeleď: (Blaberidae). Syčák má zakrnělá křídla, takže vzduchem určitě nepláchne. Umí však lézt po skle a to díky přísavkám na nohách. Při vyrušení se přichytí povrchu a zasyčí. Jeho ostré háčky na nohách mu umožňují lézt kdekoliv. Také přežije vysoké dávky radioaktivity, což mu dává mnohem větší šance.

Pokud je ve stresu a nechce se nechat zvednout, je lepší počkat až se uklidní, nechat ho přelézt na kousek kartonu nebo kůry. Nehrozí od něj žádné nebezpečí, ale v manipulaci si moc nelibuje. Občas se může přihodit, že prostě tryskem někam zdrhne, což je jeho způsob sebeobrany. Při čištění je obvykle přenáším právě na kůře, na které zrovna sedí, nebo s miskou. Zjistila jsem, že někteří jedinci si v miskách libují.

Edgar v misce, z níž vyjedl medové kroužky.
Edgar v misce, z níž vyjedl medové kroužky.

Šváb madagaskarský roste velice pomalu a rychlost růstu je individuální. Když přijde jejich čas, převléknout kabát. Po svlékání jsou celí bílí, jen očka mají černá. Tvrdnutí a tmavnutí pokožky trvá několik hodin a šváb by měl být v klidu, aby nedošlo k jeho poškození. Staré svlečky obvykle sežerou. Doplňují si tak vápník.

Ač jsou švábi často nepochopení jedinci, jsou velmi čistotní a dobře živený šváb se krásně leskne. Dorůstají přibližně 7 centimetrů, mohou být i větší. Rozmnožují se, když už se usadí a mají v ubikaci teplo. Samci jsou teritoriální a při setkání s jiným samcem občas pěkně řádí. Jeden samec například odsunul samici od jiného a potom jej vyprovokoval k boji, nebo naběhl do chumlu ostatních švábů a snažil se některého z nich vyprovokovat. Tyhle aktivity nejraději provádějí v noci. Já je nemám na chov, a tak vám mohu pouze sdělit, že syčáci jsou živorodí, tedy nekladou vajíčka, ale rodí malé edgary. Pro větší podrobnosti zabrouzdejte na odborné stránky.

Čistí si tykadlo. Povšimněte si rohů na zádech a chlupů na tykadlech.
Čistí si tykadlo. Povšimněte si rohů na zádech a chlupů na tykadlech.

Přes den se většinou tváří mírumilovně, sedí na kůře nebo na skle, čistí si tykadla a zkoumají jimi okolí. Na tykadlech mají nejvíce čichových receptorů. Tykadla samců jsou chlupatější než tykadla samic. Samci se také odlišují většími rohy za hlavou, někteří jedinci se však vyvíjejí pomaleji a pro začátečníka není lehké je od sebe rozeznat.

Bydlí v klasickém faunaboxu, který pod víkem překrývám šátkem, aby vetračkami nezdrhli pryč. Šváb madagaskarský se v našich podmínkách špatně množí, protože tu na něj bývá zima, ale i tak je možná lepší čistit ubikaci v zašpuntované vaně, kdyby se nějaký rozhodl prchnout. Čištění ubikace nemusí probíhat podle kalendáře, prostě to selským rozumem zhodnoťte, kdy to asi tak bude ideální.

Domeček - broukoviště s kůrou a edgary.
Domeček – broukoviště s kůrou a edgary.

Mí edgaři (inspirace v Mužích v černém) bydlí buď na lignocelu nebo na obyčejné rašelině bez přísad. Rádi se schovávají za keříky plastových kytek do akvária nebo mezi kůru. Vhodné je kůru vyvařit a dokonale usušit. Pozor na pryskyřici a jedovaté druhy. Kůra se při vaření zkroutí a umožní tak švábům zalézat do dutin, pokud ještě koupíte plastový hranatý květináč, můžete kůru nacpat dovnitř a vytvořit tak broukoviště. Volně loženou stoprocentně roznesou na kopytech, i když to jsou malí broučci.

Švábi se rádi zdržují na povrchu, který mohou okusovat.
Švábi se rádi zdržují na povrchu, který mohou okusovat.

Potravu mají v miskách, aby neplesnivěla a aby se to dalo lépe vyměnit. Stačí různá víčka od lahví nebo krémů. Dostávají zeleninu a ovoce, ze kterého čerpají tekutiny. Pár medových kroužků, ovesné vločky, základní vločkové krmivo pro rybičky a klasické zelené granule z jídla pro hlodavce, co mi zůstávají ze směsi pro potkany. Občas jim zarosím roh s křovíčkem, kam se mohou přijít napít, ale většinou jim stačí zelenina. V ubikaci, kde jich bylo kolem třiceti však chodili nasávat rosu na umělou květinu.

Švábi by se měli dožívat dvou let. Tak uvidím. Zatím je tu mám půl roku a pořád rostou. Hlavní šéf už všechny pěkně přerostl. Připojím obrázky kterak sedí na kůře.

Vrchní šváb už je docela veliký a hezky se leskne.
Vrchní šváb už je docela veliký a hezky se leskne.
První skupina švábů. © 2017 Design by Montgomery.
První skupina švábů. © 2017 Design by Montgomery.
Druhá skupina švábů. © 2017 Design by Montgomery.
Druhá skupina švábů. © 2017 Design by Montgomery.
Broukoviště, hojně obsazené samicemi švába madagaskarského.
Broukoviště, hojně obsazené samicemi švába madagaskarského.