Industriální střípky

Ve středu 4. dubna jsme se vypravili směr Jablonec nad Nisou a okolí. Tento kraj je vskutku velmi bohatý na industriální stavby z počátku dvacátého století. Staré a krásné, lehce otlučené fabriky a pivovary z červených cihel. Část výpravy sem cestovala pracovně, přesto jsme se místy zdrželi a koukali, co bychom mohli blýsknout.

Navštívili jsme informační centrum, takže mám svou první dřevěnou turistickou známku a razítko. Jabloneckou. V Liberci nás více zajímal oběd.

To byl první den z celkem dvoudenních akčností, probíhajících od rána do večera, a jako napotvoru musela být zima. Druhý den jsme zkoumali úžasný dungeon, o kterém jsem napsala dříve.

Nejzajímavější část nás čekala ve Vratislavicích nad Nisou, a to v podobě budovy kyselky, kde probíhají rekonstrukce a také okolo továrny Intex, u níž je k nalezení zajímavá zauhlovací a vodárenská věž, propojená s budovou továrny viaduktem. V horní části se nacházel vodojem a ve střední zásobníky na uhlí. Dole bývala strojovna. Docela by mě zajímalo, jak to vypadá uvnitř, ale byla to přesně ta část, kdy jsme seběhli z kopce, párkrát zmáčkli spoušť a zase vyhopkali nahoru.

Budova kyselky prochází rekonstrukcí a dříve opuštěné místo s nejistým osudem tak získá novou budoucnost. Do areálu jsme se dostali přes úzký most a milého pána v budce se dovolili, zda si můžeme stavbu nafotit. Vyšel nám vstříc a nakonec i poradil, pod jakými hesly najít další fotografie.

Industriál a kyselka