Hradiště Kostolec 2015

Nedaleko hradu Beckov, v pohoří Považský Inovec, se nad okresní silnicí nachází prastaré hradiště z devátého století, které se zve Kostolec. Dalo se nablížit k malebnému domečku s bílo-modře omítnutými stěnami. Cestu výš narušily četné deště a přes koryto by projel tak maximálně traktor. Na nebi se také proháněly fotogenické mraky a temnota v dálce dala tušit, že se blíží bouřka.

Nechali jsme samohyb pod kopcem a přes pole a louky došli až k hradišti. Tou dobou na hradišti nikdo nebyl. Přivítala nás rozbitá bouda u plotu, orezlé informační cedule a čerstvý vítr. Z hradiště je krásný kruhový výhled po okolí a lze zahlédnout i hrad Tematín nebo směrem k Novému Mestu nad Váhom hrad Čachtice. V údolí za ostrohem se klikatí silnička, protínající vísku Hubina. Krajinu narušuje blízký lom, který se k hradišti nebezpečně přiblížil a na pláni zase atomka.

Historie osídlení na tomto skalním ostrohu sahá až do starší doby kamenné. V hradišti samotném spatříte zděný půdorys předrománské rotundy a základy obytných a několika hospodářských budov. Areál je opevněn dřevěnými palisádami. Ty jsou postupně opravovány. Hradiště se nachází ve významném místě velké jantarové cesty, která spojovala severní a jižní Evropu. Jedná se o významnou památku velkomoravské kultury.

Hradiště jsem fotila před rokem. V té době jsme ještě nevozili stativ a určitě by se hodil i teleobjektiv, takže určitě stojí za úvahu nějaká další návštěva :). Pamatuji si ještě, že s odchodem z hradiště začalo pršet, což nám tedy vyšlo. Omluvte případné nepovedené spoje v panorámách.

Hradiště Kostolec