Hrad Ralsko 2016

Hrad Ralsko se nachází nedaleko Mimoně, na hranicích bývalého vojenského újezdu Ralsko. Jeho stav je žalostný, jako kdyby se na něj úplně zapomnělo. Minulost připomínají ruské nápisy na zdech. Hrádek, ze kterého zbylo jen málo, zarůstá vegetací, přesto je z něho krásný výhled na celý vojenský prostor, na letiště Hradčany, na Bezděz a dál. O jeho osudu se možná stále rozhoduje a jenom čas ukáže.

Na hrad jsme vyrazili z Vranova, přes Juliinu skalní vyhlídku. Výšlap byl poměrně náročný a zařadila bych ho před výstup na hrad Obřany (Hostýnské Vrchy). I tak jsme potkali docela dost turistů i běžců. Nahoře je potřeba kvalitních bot s neklouzavou podrážkou, jinak tam budete lézt jako já. Čedič docela klouže, pod výlezem na věžku zapáchá nádrž s vodou, do které bodří občané odhazují svůj bordel. Ve věži toho času žili rojící se mravenci v počtu větším než obrovském, takže jsme se tam moc nezdrželi. Dohnal nás i pěkný mrak, ale my se jen tak nevzdáváme. Pokud na to máte, rozhodně tam zajděte, je to kus historie a to i docela nedávné. Za sovětů tam vyhořela vyhlídková věž.

Kromě samotného hradu lze navštívit i řopíky v polích, ruiny bývalého vojenského městečka ve Svébořicích, letiště v Hradčanech, nebo vyrazit až na Bezděz. A to je jen zlomek pokladů Ralska.

Hrad Ralsko