Hrad Landštejn 2015

V srpnu 2015 jsme během pobytu v Jindřichově Hradci najeli mnoho kilometrů, ale i tak to stále nestačilo na vše, co mohl všetečný zkoumal objevit. Zabloudili jsme i na hrad Landštejn, ze kterého si pamatuji dělovou kouli ve zdi, spoustu zákoutí, zákrutů, průchodů a stěn s okny ven. Tajemnou zavřenou schodišťovou šachtu, která končila někde dole ve tmě, věž. Přehradu za hradem, zelené hustolesy a i malý kostelík, plný lešení. A déšť na závěr.

Historie hradu Landštejn sahá do 13. století, kdy vyvstala potřeba strážit zemskou stezku a část hranice. Jak už to tak bývá i s Landštejnem nakonec zamával požár, způsobený bleskem, a v roce 1771 jej hodně poničil. Od té doby hrad chátral. Ve dvacátém století proběhly různé záchranné práce a vykopávky, které trvaly až do roku 1990. Což je úplně zkomprimovaná historie, ale pro představu, jak je hrady starý, to stačí.

Během naší návštěvy se zhusta mračilo a na závěr začalo pršet. Většina výletníků prchla pod střechy a ti co zbyli, ty jsem postupně vyretušovala, ale ne všude :D. Nedaleko Landštejna stojí malý románský kostelík, pozůstatek po hradu na Pomezí, jehož trosky jsou místy ještě vidět. Lilo už celkem zhusta, takže jsem se rychle přiblížila k plotu a přes roští pořídila pár snímků a pak už jsem naskočila do samohybu, abychom mohli odjet.

Landštejn a kostelík