Hrad Helfštýn 2016

Čtvrtého června jsme se s mužem vydali na moravský hrad Helfštýn, který vznikl ve 13. století a jeho zakladatelem a prvním majitelem byl slezský šlechtic Fridrich z Linavy. Za to k ničení hradu dochází už během celého 19. století. Se zajišťovacími pracemi se po století demolic začalo už v roce 1911 a po druhé světové válce byl hrad zařazen jako významná památka mezi státní hrady. Měl tedy štěstí a je dobře opečováván.

I dnes můžeme objevit novotou svítící most k hlavní bráně a vysmejčená nádvoří. Opravy stále probíhají. Najde se však i pár polozapomenutých koutků, které nevedou po hlavních návštěvnických trasách a nacházejí se daleko od center zájmu turistů. Jedním takovým místečkem je hradní zašívárna, svah, schovaný za nenápadným průchodem, na který ale každý průvodce upozorní, ale i tak jsme tam dokázali být chvilku sami.

Okolo hradu vede vyšlapaná cestička, odkud jsou hezké pohledy na strážní věže. Zrovna tam posekali trávu, takže jsme se nemuseli prodírat klíšťáky :). Palác je v běžné návštěvní dny nepřístupný a otevírá se jen v rámci nějaké akce. Ale z palácového nádvoří vede pár vchodů do sklepení a místností, které vám průvodce odemkne. V jedné místnosti jsou archeologické nálezy a v další zase výstava děl uměleckých kovářů.

Umělecké kovářství hrad prostupuje od prvního nádvoří až po poslední sklepení, kde jsou vystavena různá díla na různá témata. Často zde kováři vystupují a během roku je pořádáno nepřeberné množství akcí.

Helfštýnské hradby