Hrad Beckov

V říjnu jsem navštívila dva hezké hrady (respektive jejich malebné trosky) na Slovensku, a to Beckov a Čachtice. Na Beckov jsme se vydali okolo polorozbořeného domu a bývalého domova důchodců.. Cesta míjela židovský hřbitov, který se nachází na zelených kopečcích v podhradí (a trochu mi připomíná úroveň ve starém dobrém Painkillerovi).

Nad pokladnou je vyhlídková věžička, nahoře vlaje hradní vlajka. Samotný hrad je docela rozsáhlý komplex polorozbořených budov, sklepení a zákoutí, do kterých je přístup zapovězen. K patnáct metrů hluboké studni pod skálou vede libové schodiště, ze kterého je opravdu pěkný výhled.. dolů. A tak jsem se tam šla podívat, něco s těmi závratěmi musím dělat, no ne?

Ve sklepeních jsou uloženy různé zbytky zdí a oblouků, které se během úprav na hradě posbíraly. Sem tam je ještě k vidění nějaký ten lomený oblouk, zdobení či krbová římsa v originálním provedení a umístění, jsou to však dosti nepatrné zbytky, drobnosti, kterých jsem si všimla. Zaujalo mě točité schodiště v kapli a rozličné kouty, obrůstající popínavými rostlinami.

Na hradě je k nalezení i zastřešená čítárna z níž vede cesta na vyhlídkovou terasu. V čítárně jsou odložené různé knihy a nejen že můžete nějakou adoptovat, ale také nějakou přinést. Stánky tam jsou taky. Dole na nádvoří v pěkných domečcích najdete novotou svítící zázemí, v čítárně je napajedlo, ale nevím, kdy tam mívají otevřeno. Možná jen přes léto.

Hrad nabízí krásné výhledy na okolní kopečky a vesnici, vpodstatě má všechno, co bych mohla potřebovat při dlouhodobějším zevlu, třeba několikahodinovém zírání do šestého dílu Zaklínače. Ruiny a klid. Baví mě, když si můžu trosky projít bez doprovodu davu a průvodců, což je na takovýchto polorozpadlých hradech fajn. Nabíjí mě to.

Beckov a židovský hřbitov