Hornický skanzen Mayrau

Dočítám další zajímavou knihu, tentokrát (a nejenom) z oblasti historie hornictví v Čechách, kterou sepsal Václav Cílek, což mi samozřejmě připomnělo naší návštěvu hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna, kde se těžilo černé uhlí. Důl jsme navštívili v září 2013.

Rozhodla jsem se projít všechny fotografie, které jsme s Indym natípali a utvořit z nich vzpomínkovou galerii. Vybavuji si, že jsme měli to štěstí a chytli jsme opravdu malou turistickou skupinku, takže jsme si při focení ani moc nepřekáželi, ale určitě by se tam dal strávit celý den. Třebas řetízková šatna byla hodně fotograficky zajímavá, ale nějak se nám to celé při spěchu nepovedlo zdokumentovat bez okolo stojících turistů nebo ostře a zajímavě (oops). Parní stroj (parádní steampunkový kus mašinérie) ještě stále funguje, průvodce nám ho tehdy na chvíli spustil.

Všechny místnosti zůstaly téměř tak, jak je horníci opustili. Součástí expozice jsou různé měřící přístroje, nářadí, dobové dokumenty, vybavení báňské záchranné služby a mnoho a mnoho dalšího. Skloubené s industriální architekturou je to ideální destinace pro milovníky historie, hornictví, podzemí a mizející paměti národa. V areálu je mnoho budov, důlních vláčků a mašin, které může návštěvník obdivovat.

Fotili jsme jedním foťákem a neustále jsme si ho předávali, takže už nevím kdo co fotil, ne že by to tehdy bylo jinak. Jak si můžete všimnout, bylo krásně. V budovách však panovalo šero, protkávané žlutě svítícími lampami nebo zabarveným světlem, které se do věží dostávalo okny z oranžovožlutých skleněných dlaždic. Pokud jste vyfárali z podzemí, alespoň jste neoslepli.

Jámy samotné jsou zasypané. Jak už je tady divným zvykem. A na všem je betonový špunt – velká škoda. Pro obdivovatelky a obdivovatele technických památek určitě krásná destinace hodná navštívení. Za sebe, jak jinak než doporučuji. Ze všech těch rezatých věcatostí vám budou hledáčky přecházet.

Galerie dolu Mayrau