Hornické město Krupka

Vznik města Krupka v Krušných horách je spjat s objevem cínu, který se zde těžil po 800 let. Ve 14. století je v Krupce vybudován hrad k ochraně dolů a obchodní stezky do Saska. Z hradu je krásný výhled na Husitskou ulici se středověkou zvonicí z první poloviny 15. století a Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kromě hradu se v Krupce nachází také nejstarší hornický kostel – Kostel sv. Prokopa, z něhož dnes zbývají obvodové zdi.

Krupské muzeum je zavřené kvůli rekonstrukci až do roku 2020, tuším. A na hradě se rozpadají zdi, takže tam je třeba dbát opatrnosti. Můžeme však obdivovat několik městských domů s hrázděným štítem nebo zajít na výstavku do blízkého infocentra. Dole ve městě jsme navštívili malou oázu klidu mezi zdmi Baziliky Panny Marie Sedmibolestné. Barokní bazilika je obklopena ambity se sedmi kaplemi a nabízí tak únik od ruchu ulice do duchovního světa.

Okolní lesy ukrývají trosky staré kapličky, výhlídkové místo od Kalvárie a zbytky zdí a zasypaných důlních děl. Stačí vyjít ulicí až ke křížku a pustit se do starého lesa. O dva kilometry dál leží Štola Starý Martin, do níž jsme se podívali následujícího dne. Za lepšího počasí bychom navštívili i Komáří Hůrku, ale protože celé dva dny sněžilo a v údolích ležela mlha, nemělo to pro nás tentokrát valný smysl. Snad příště.

Foto