Hornické město Krupka a Důl Starý Martin

Vyrazili jsme s Indym a Alienem na průzkum do hornického města Krupka, nacházejícího se v Krušných horách. Jako první památku jsme navštívili baziliku Panny Marie Sedmibolestné v centru. Bazilika má své kořeny v 16. století. Později bylo přistavěno 7 kaplí a tak je areál oddělen od rušného vnějšího světa zdí. V zahradě se nachází i pramen.

Od příjemného prostředí baziliky jsme jeli ke štole Starý Martin, kde jsme se prošli v příjemném prostředí tunelů, kde se nachází cínová rudní žíla Lukáš, na blembáky nám kapala voda a v tunelech poletoval netopýr. Těžit se zde začalo už ve 14. století.

Pak jsme se vrátili do města a prošli jsme se po hřbitově, kde jsou značně zarostlé části, připomínající všechny ty tajemné zahrady a zakleté zámky. Po prozkoumání dvou tvrzí (přičemž Starý dvůr je hromada zarostlého kamení v bažině a není to tak romantické, jak to zní), jsme ještě navštívili zdejší Vetřelce a Predátora, křížovou cestu a druhý kostelík na kopci s malým hřbitovem okolo. Byl to kostel sv. Anny a v roce 1516 byl vysvěcen.

Zadními trakty jsme se pak nablížili zpět k samohybu. Památek se zde nachází mnoho, také hrady a další kostely a muzea a nedaleko je slavný Chlumec a památníky k bitvě. Takže tam se dá strávit celý den. Dáchli jsme si na chvilku v místní cukrárně. Zmrzlina nám v tom horku přišla vhod.

Je dobré si zakoupit lístky přes net. Když jsem tam ale jela poprvé, byli jsme jen dva a lístků bylo požehnaně. To bylo někdy na podzim nebo v zimě po ránu. Tentokrát jsme chytli dvoujazyčnou skupinu. Upřednostňuji komornější grupy.

Lístky a další destinace v montanregionu Erzgebirge https://rezervace.montanregion.cz/cs/stola-stary-martin

Video

Foto