Historický jarmark v Úštěku 2016

Sama tomu nemůžu uvěřit, ale od poslední návštěvy letního historického jarmarku v centru města Úštěk (můžete znát například hrad Helfenburk, jezero Chmelař..) uplynulo celých pět let, takhle přesně na den. I napadlo nás s dobrodruhem Indym, že bychom se tam tentokrát mohli pozastavit cestou do lesa (o lese ještě zapíšu zmínku do kronik). Určitě bych z hlubin záznamů vyškrábala, kdy jsem tam jela poprvé. Jó to byly časy, ale utřu slinu nostalgie a vrátím se k 19. ročníku akce.

Tentokrát jsem nejela vlakem, ba ani historickým motorákem ale Indyho urbexwagenem. Vyrazili jsme brzy ráno, abychom stihli zaparkovat v dolezové vzdálenosti od centra dění. Centrum Úštěka sestává z historických štítových domečků s podloubím, které obklopují hlavní dominantu Mírového náměstí – Kostel sv. Petra a Pavla na vrchu, kam vede množství schůdků a uzoučkých uliček, na jejichž terasách a stupních rozvalují svůj kožíšek různé kočky, co se nechají podrbat a vyfotit. Další zajímavostí je množství sklepů, v nichž se nachází šatlava, peklo s čerty a různé další destinace, hodné prozkoumání.

Z obrázků vidíte, že sem přijíždí dost a dost návštěvníků a centrum se zaplnilo už v brzkých dopoledních hodinách. Prodejci nabízeli různé druhy řemeslných výrobků a pochutin. Na několika scénách se hrála představení a v několika chráněných dvorech probíhala zábava pro děti, jako například malování na keramiku, lovení ryb, malování na obličej, střelba z luku a takové ty obvyklé věci, co by mohly děti snad i bavit. Že jsou tyto centra mimo hlavní proud a mumraj je určitě dobrý nápad.

I my jsme se vydali jak po hlavní ulici, prozkoumat stánky (a utratit i poslední korunu), tak i po zadních traktech, kde jezdili poníci, posedávali dravci nebo tam téměř nikdo nebyl (uvidíte na obrázcích). V zadních traktech se nachází pár uliček, pikartská věž, i výhledy dolů do údolí a pokud rádi fotíte ve Stínadlech, určitě se vyplatí vyrazit na obhlídku.

Zaujaly mě specifické stánky. V jednom například prodávali hezké malované keramické petrolejky, ideální do chatrče v lese. V jiném zase něco pro masosaury, uzeniny s vysokým obsahem masa, na které jsem naneštěstí natrefila až po té, co jsem si koupila oběd jinde. A zatím nejzajímavějším stánkem byl ten pana Jaroslava Hrona, tvůrce DVD o historii rozličných měst a obcí. Vím, že jsem na to narazila kdysi na netu a říkala jsem si, že by se to třeba mohlo hodit. Máme tu totiž pár knih s historickými fotografiemi destinací v centru našeho zájmu a tohle by byl další zdroj informací.

Pobyli jsme asi dvě hodiny, zaslintali si nad historickými kostýmy některých účinkujících (tančili v jednom dvoře), oběhali tajemná i méně tajemná zákoutí Úštěka a pak vyrazili dál za dalšími aktivitami, které obsahovaly maskáče a asi tak litr repelentu proti hmyzu. Takže z průvodu nemám ani snímek, nu. Co by mohlo zajímat obdivovatele domečků na skále jsou určitě ptačí domky v Kamenné ulici nebo židovské památky. Zeptejte se vašeho oblíbené onlajnového vyhledávače, protože já odtamtud obrázek ještě nemám. Jedná se o různé dřevěné přístavky ke sklepům, vysoko na skále, některé staré bezmála sto let.

19. ročník úštěckého historického jarmarku