Hannibal

Tak dlouho jsem chodila s hlavou v oblacích a ignorovala veškeré pozemské dění, až jsem jednoho temného večera zakopla o televizní seriál Hannibal. Stalo se tak hned po té, co jsem několikrát projela Peaky Blinders. Ti se svou vizuální a poetickou stránkou nasadili laťku hodně vysoko (post obsahuje spoilery).

Kriminální seriál Hannibal je přibližně stejně starý, byl však zaříznut po třetí řadě. Jeho vizuální stránka hojně protkaná symbolismem, nejenom obrazovým ale i hudebním, mě uchvátila úplně stejně, ne-li ještě o trochu více. Kočkování mezi psychiatrem Hannibalem Lecterem a profilovačem FBI Willem Grahamem se stalo ústředním motivem všech tří doposud natočených řad. I když to nemusí být na první pohled zřejmé, vždy je tu stínová postava, která tahá za nitky.

Graham býval policistou, nyní vyučuje forenzní vědu a je přizván agentem Jackem Crawfordem z FBI k případu zmizení a vražd několika dívek. Jeho známá psychiatrička Alana Bloom mu doporučí svého kamaráda Hannibala jako terapeuta, protože nechce, aby se Will dostal příliš hluboko do temných vod vlastní mysli ve své snaze pomoci FBI dopadnout vraha. Je si jistá, že by ho to mohlo zničit. Jack Crawford tomu zpočátku moc nevěří, postupem času však zjistí, že na Willa mají vraždy větší vliv, než by si mohl kdy představit.

Sám už dříve udělal několik chyb a zdá se, že má tendenci je opakovat. Jeho nemesis, Chesapeakský rozparovač, vystrkuje drápky a hra na kočku a na myš začíná. Jen to nebude tak jednoduché, jak to může na první pohled vypadat a i rozparovač se občas zamotá do vlastních intrik.

Will Graham pak sám prochází jistou proměnou, zejména proto, že případy, na kterých pracuje, jsou velice násilné a ať chce nebo nechce, motivy a činy vrahů se mu dostávají pod kůži. Jeho vysoce empatická schopnost prožívat věci očima vraha otevírá doposud uzamčené dveře v jeho vlastní mysli. Za nimi se zpočátku nachází tma. Později zde Will objeví nejenom sám sebe, najde svou vnitřní sílu a rozehraje vlastní hru.

Seriál má i po letech docela slušnou fanouškovskou základnu, která se i nadále rozrůstá. Samotný showrunner Bryan Fuller fanoušky podporuje a to i v jejich tvorbě. I v 2020 je v kontaktu s hlavními představiteli, skvělým Madsem Mikkelsenem a Hugh Dancym, jejichž vzájemná chemie a i vlastní invence vytvořily jedinečné a jedinečně temné postavy Dr. Hannibala Lectera a profilovače Willa Grahama i komplikované vztahy mezi nimi.

Ráda bych také vyzdvihla Morpheův herecký výkon (Laurence Fishburne) v roli agenta FBI Jacka Crawforda. Vědecký tým by mohl mít vlastní situační komedii. Za dámy perlí Gillian Anderson jako Dr. Bedelia Du Maurier, jejíž podmanivý hlas nenechá diváka usnout nudou. Dokonale doplňuje ústřední dvojici, i když se v prvních dvou sériích vyskytuje spíše sporadicky, scény s Gillian stojí za to. Dále Hettienne Park, jež hraje vědeckou analytičku Beverly Katz. Beverly podle mě zastupuje chladný rozum ve chvílích, kdy jde Willovi o víc, než jen o místo v FBI. Zatímco celý tým kdesi ztratil hlavu, Beverly dále sleduje stopy, jež ji dovedou až k významnému zjištění.

Japonská herečka a modelka Tao Okamoto exceluje v roli Chiyoh, služebné rodiny Lecterů a našli bychom ji v Belgickém zámku Miranda sídle Lecterů v Litvě strážit vraha Hannibalovy sestry. Později se Chiyoh objevuje i ve Florencii a v USA na farmě Vergerů. Ona a její dobrá přítelkyně odstřelovací puška Remington 700 s tlumičem zahýbou dějem ve prospěch našich kanibalů.

A tak bych mohla pokračovat, dokud tu nevyjmenuji celý štáb. O úžasnou atmosférickou hudbu se postaral talentovaný Brian Reitzell, který přišel s celou plejádou vzácných hudebních nástrojů a nových zvuků. Už podle hudebního podkresu lze poznat, o co ve scéně jde. Některé písničky doslova drtí tu černou hroudu, která se člověku usadila uprostřed hrudníku a finální Love Crime od Siouxsie Sioux zatne poslední ránu.

Celý kriminální seriál je značně temný a až na pár míst ve slunné Florencii, chladný a mrazivý. Krev stříká a mrtvoly se kupí. François Dagenais, vedoucí protetiky, vytvořil úplně „živé“ mrtvoly, všechny vrstvy, kosti, svaly i průsvitnou kůži. A ačkoliv na každou epizodu on a jeho tým měli sotva osm dní času, dokázal vyčarovat nemožné.

Dále by se ještě dalo napsat i o vytříbených receptech, které stylový Hannibal volí v jednotlivých epizodách. I k tomu si tvůrci přizvali několik expertů v oblasti a to nejen pro výběr receptů, které by mohly reflektovat konkrétní scénu, ale i pro přípravu jídel. Existuje i kuchařka pro zanícenější z fanoušků.

Bryan Fuller si přizval i herce z předchozích projektů, jmenuji například Ellen Muth, která hrála v seriálu Dead Like Me hlavní postavu. Nina Arianda byla zase Hugh Dancyho hereckou partnerkou ve hře Venus in Fur a v seriálu ztvárnila Willovi blízkou postavu.

Hannibal byl televizí zrušen v roce 2015 z důvodů nízké sledovanosti (na státní televizi), a tak bylo potřeba do poslední série vměstnat Červeného draka a několik dalších témat, která by jinak byla rozvedena do více epizod a jelo by se dál. Je to velká škoda a i když na konci zasvitla malá naděje (nepřeji Hannibalovi ani Willovi nic zlého), práva na knihy a postavy vlastní různé společnosti a celá situace je značně komplikovaná. Nikdo se zatoulaného kanibala nechce ujmout. Herci i tvůrci však stále doufají. Mezitím si Hannibal a Will užívají na slunné Kubě a celé to sledují zpovzdálí.

Není to série pro každého, určitě ne pro osoby přecitlivělé na maso a temnotu. Seriál je diametrálně odlišný od filmů s Anthonym Hopkinsem a mnohé postavy z knih jsou upraveny a změněny, na další se nedostalo. Za mě však vřele doporučuji. Ideálně v originálním znění s kritickým přístupem i k titulkům. Je třeba hledět na jeho svět otevřenýma očima. Uvidíme se pod Botticelliho obrazem Primavera v galerii Uffizi v krásné Florencii.

Pět z pěti kanibalů doporučuje, náhodná nezdvořilá návštěva se zdržela hlasování a její zbytky leží v chlaďáku.

Blogový post obsahuje pouze mé vlastní názory. Mám ráda originální hlasy herců, ať už jde o Dancyho americkou angličtinu (herec je Brit), Madsovu jemnou intonaci, Gillianin podmanivý tón nebo ve většině případů stoicky klidného Morphea (Matrix jsem viděla snad 5897854x) a tak se snažím vždy sledovat originál, pokud to jen trochu jde. Náhodnému kolemjdoucímu to nemusí vyhovovat. Český dabing také existuje. Kdyby se náhodou někdo zamiloval, tak jako já, existují nejenom streamovací služby, ale ještě je k dispozici Blu-ray (kompletní tři série v jednom balení) například na britském Amazonu (2020).

Hugh Dancy (William Graham) o Hannibalovi

[2015] [on Hannibal (2013) cancellation and the impact the show had on him] It’s meant an enormous amount to me – on every level. It’s been challenging, and an incredible collaboration, because of Bryan’s [Fuller] generosity in that respect – and Mads [Mikkelsen], who I love, is a wonderful actor and an incredible partner in that respect. It feels very bittersweet – we don’t know what the future of the show is, or if there is a future for the show, but I don’t expect to have an experience of this nature for a long time, if ever again. That’s no bad thing, it’s just because it’s been so profound.

Zdroj: https://www.imdb.com/name/nm0199215/bio

Mads Mikkelsen (Dr Hannibal Lecter) o Hannibalovi

[on signing on to Hannibal (2013)] I was extremely reluctant to do it. I read it, I liked it, but as you say, these are giant shoes to step into. This was done a couple of times before, once to perfection. What convinced me was Bryan [Fuller]. He was pitching the story for me. He had 10 minutes, but after 2 hours he was still rattling off ideas about season 48 [laughs]. Also, this takes place before the films, before he was captured, so we get the chance to show something else.

Zdroj: https://www.imdb.com/name/nm0586568/bio

Materiály

Virtuální prohlídka Galerie Uffizi ve Florencii na Google Arts and Culture: https://artsandculture.google.com/story/10-museums-you-can-explore-right-here-right-now/igKSKBBnEBSGKg?hl=en

Scénáře epizod, including ilustrovaný scénář k první epizodě a materiály z produkce: http://livingdeadguy.com/shows/hannibal/

Autor scénické hudby Brian Reitzell: https://open.spotify.com/artist/2twCnYZ6KJpcFcfyZhcx6C?si=oYY-a-A4QiuAA6mX_yhUfw

Speciální efekty od Rocket Science: https://www.youtube.com/user/RocketScienceVFX

Screenshoty a foto