Grafický návrh webu Athrema

Už dříve jsem uvažovala, že bych čas od času sepsala něco o projektu, na kterém jsem pracovala. Nějak nebyla nálada, nebyla jsem si jistá, jestli mám něco takového vůbec páchat. Ale pak mě nahlodaly posty na jiných webech a že já se akčností druhých občas nechám velice ráda inspirovat. Článek vznikl v dubnu 2012, kdy jsem měla víceméně hotovo. Tentokrát to tedy bude o tvorbě vzhledu pro Athremu, mediální skupinu.

Začalo to úplně nevinně. Jak mám ve zvyku cpát na různé weby různé potvůrky a příšerky, napadlo mě, že bych mohla takového avatara vyrobit i pro nový projekt, a to rovnou ve křivkách, aby byl obrázek škálovatelný beze ztrát na hvězdičkách. K tomu jsem ale potřebovala nový editor, zaměřený na vektorovou grafiku. Povědomí o existenci Inkscape jsem měla již z dob minulých, a tak jsem po něm sáhla (namísto Illu).

vector-girl

Posháněla jsem si inspirativní obrázky (ve stylu Art Deco a podobné) a proseděla u milého Inkscape celou noc, abych stvořila slečnu v zeleném podle předlohy z https://digitalcollections.nypl.org. Program nemám ještě natolik zmáknutý, abych se pouštěla do větších věcí, přesto jsem dosáhla výsledku, který se mi hodil do další tvorby. Tohle byl můj první pokus v Inkscape a rovnou mohu říci, že to jde, i když se občas u některých drobností vzteknu, ale to i u prográmků, které si myslím, že mám trochu víc zmáknuté.

Během pocení se u návrhu stránky jsem přišla na to, že se mi bude hodit slečna jaksi po kouskách. Zvlášť render šatů, zvlášť zbytek, a to kvůli laborování s paletou barev. Slečnu v zeleném jsem tedy exportovala ve třech obrázcích (šaty, knoflíky, nekompletní slečna) a v rozměru potřebném pro fešnou patičku webu. Za tohle musím Inkscape pochválit. Mohla jsem si pak nedestruktivní metodou upravovat barvu šatů podle potřeby (nad vrstvou s šaty je další vrstva s hejblátky v módu Clipping Mask, například Hue a Saturation) a nemusela s ničím dalším složitě hýbat.

rendering-girl

Web se měl skládat hlavně z černé, šedé a stříbrných prvků. Do toho jsem na počátku vložila petrolejovou a vintage magentu pro nějaké další budoucí prvky, které odliší aktivní a neaktivní součásti webu, jako jsou popisy projektů v portfoliu a podobně. Odkazy na společenské sítě jsou netradičně zatím pouze v obloučku v patičce u seznámení se chtivé slečny.

Na začátku nikdy pořádně nevím, jak bude výsledný návrh vypadat. Sice si něco načrtnu, ale to, co vznikne na začátku, nikdy nemusí přežít do závěrečných úprav. Dostanu nápad a snažím se ho zakomponovat horem dolem, ale nechce se mu nebo se nechce mně. Tak například úplně původně se slečna opírala o jakýsi rám a v něm se nacházely odkazy na feed a spol. Pak jsem si načrtla ozdobu, abych do patky dostala trochu organického tvaru, požadované šedostříbrné a krapet vrstvení. Tuto ozdobu jsem protáhla až pod její ruku a zbavila se oné neestetické krabice. Stejné tvary jsem pak mohla použít i v hlavičce.

Obsah se má točit okolo projektů a zastupovaných interpretů/for­mací/atd. Osobně se mi líbí stránky, které kromě základních informací nabízí něco navíc, mají přidanou hodnotu v podobě kvalitní fotodokumentace, reportáží a provozují vlastní blog, který ale není sterilní, čistě PR nebo arogantní či rádoby cool, ale milý, přátelský a zajímavý. Pro čtenáře. Ale to je jen taková má představa.

Portfolio si představuji v podobném duchu jako blog. Na temném a v rámci možností barevné, interaktivní a zajímavé, vtipné, ale ne vulgárně trapné. S náhledy, tříděnými například podle letopočtu, s nějakým tím stránkováním, aby se při zapnutém javascriptu zobrazovaly například poslední tři projekty, nebo nějaký výběr typu best of, tedy něco, s čím se chcete pochlubit a co návštěvník uvidí jako první, s tím, že si můžu rozkliknout podrobnější informace, kde se zobrazí galerie, kdo kdy s kým a jak, případně s odkazem k blogovému zápisku. Představy se však mohou měnit a lišit. Co se líbí mně, nemusí vyhovovat ostatním.

Grafický návrh webu projde několika stádii vývoje. U některých mám mnoho zajímavých variací a jsou za tím hodiny laborování. Velmi často si musím vymýšlet od nuly a vařit takzvaně z vody, protože dokumentace, podklady a termíny jsou science fiction. Často jsem tvořila z vlastní dobré vůle, což už tak nějak vyprchalo.

U zkušených profesionálů to třeba funguje jinak, ale jedno máme jistě všichni společné, nebo alespoň většina z nás – a to je zápal pro věc. Entuziasmus, bez něhož by nebyl ani pixel návrhu. Není to o tom, že zapnete comp, stisknete „generate website“ a je hotovo a ještě obratem inkasujete. Za vším je spousta dřiny, spousta dohadů a čekání, spousta bojů s větrnými mlýny a nereálnými sliby. Ale také spousta nikdy nekončícího učení se novým věcem, postupům i programům, a to by bez zájmu o věc nešlo.

Návrhy designu stránek Athrema