Fran Bow

Přistála mi pod pařáty strašidelná adventura Fran Bow, která mě svou atmosférou přikovala k monitoru a po každé vyřešené hádance jsem chtěla vědět, co se stane dál. Některé prvky a zmínky mi připomínaly mé vlastní temné spisky, dávno zapomenuté děsivé sny a souvislosti.

Na adventuře pracovali dva lidé: Natalia Figueroa (design, scénář, grafika, zvuk) a Isak Martinsson (programátor, hudba, zvuk) tvořící švédské studio Killmonday Games.

Fran vidí víc, než někteří.
Fran vidí víc, než někteří.

Ocitáme se v blázinci pro duševně choré děti, ve čtyřicátých letech 20. století v roli desetileté dívky Fran, která jedné noci našla své rodiče rozsekané na kusy v jejich ložnici. Šílená, prchla se svým kocourem Mr. Midnightem do lesů, kde ztratila vědomí. Po jednom děsivém snu, který ji nenechal na pochybách, že je její jediný přítel v nebezpečí, došla k rozhodnutí, že musí z blázince utéct a kocouřisko najít.

Kromě staré budovy ústavu a její tísnivé atmosféry, narážíme na mnoho překážek v podobě doktora, sester i hlídače. Ostatní chovanci jsou také každý svým vlastním způsobem zvláštní a poznamenaní prožitými útrapami o nichž si můžete přečíst v jejich zdravotních kartách.

Chaloupka skrývá spoustu zajímavostí.
Chaloupka skrývá spoustu zajímavostí.

Fran má kromě své oblíbené bezedné kabelky, kterou jí poslala teta Grace, k dispozici také lahvičku s pilulkami, po jejichž požití vidí věci z jiné reality. Hodně morbidní věci, ale neváhá to vždy okomentovat. Tyto reality nabízejí různé předměty, bytosti i hádanky k řešení, a tak budete pilulky hltat po kilech.

Zdi ústavu skrývají znepokojivá tajemství. I v temném lese naleznete další odpovědi a střípky příběhu se budou postupně skládat v ucelený obraz. Všemu je potřeba věnovat bedlivou pozornost. Všude se válí nápovědy, jejichž analýzou dojdete ke správnému řešení situace.

Mezi jednotlivými kapitolami, jichž je celkem pět, probíhají krátké minihry, z nichž je každá unikátní. I během putování po světech narazíte na spoustu miniher, jejichž řešení vás posune nebo vám dá achievement.

Ne vše je temné.
Ne vše je temné.

Nenavštívíte jenom náš strašidelný svět, plný blázinců, zatuchlých studní a temných lesů, ve kterém vás pohání kupředu jen malé zrnko naděje, ale i další dimenze, plné rozličných bytostí, od duchů, přes brouky a mluvící stromy až po různé ukecané lebzy a žáby. V jedné z dimenzí budete moci místo pilulek cestovat ročními obdobími tam i nazpátek, kde si musíte detailů všímat o to více.

Hra je to zábavná, tísnivá a znepokojivá, plná naděje i beznaděje, podbarvená atmosférickou hudbou, hnaná dál a dál zajímavým příběhem a hezkou grafikou i animací všeho možného. Potkáte desítky unikátních postav, se kterými si pěkně i nepěkně pokecáte. Pořešíte množství různě komplikovaných puzzlů.

Fran v knihovně.
Fran v knihovně.

Nebudete si jistí komu věřit a párkrát budete možná i překvapení. Fran Bow je také dosti morbidní adventura, obsahuje strašidla, useknuté hlavy, vytrhané oči, sešitá těla a velké mluvící brouky na exkurzi po jiných světech.

Mně se líbila, protože má našlápnuto ke správné atmosféře a není, hm, zbytečně moc, erm, brutální, prostě tak, aby to dávalo smysl, když jdete proti zlu. Má i své malé mušky. Byla kreslena pro nižší rozlišení. Možná to někomu bude vadit. Mně ne. Dávám pět useknutých rukou z pěti.

Fran chemikem.
Fran chemikem.