Far Cry

Jižní Pacifik a jeho malebné ostrůvky zlákaly fotografku Valerii k úžasnému výletu a vás – tedy Jacka Carvera, si sebou bere jako machra na zdejší oblast… později vám dojde, že to udělala také kvůli vašim zkušenostem a určitě sem nechtěla jet jen fotografovat. To by bylo moc přeslazené a příliš obyčejné. Že je něco v nepořádku poznáte v momentě, kdy vám raketka vypálená z nedaleké pevniny rozmázne vaši kocábku na cucky. Mysleli jste si, že si tu budete válet šunky? Obávám se, že by vám je přišel okousat jeden ze zdejších mutantů, které si tu další zlotřilý parchant pěstuje a pěkně si je hlídá. Občas se mu něco nepovede, ono ta genetika je docela nepraktická věc, když si vás dá váš vlastní výtvor ke svačině, pak vám už další příspěvky na výzkum nikdo nepošle…

Nebýt emzáků, je tu moc pěkně.
Nebýt emzáků, je tu moc pěkně.

Takže se nic nesmí dostat ven. Je tedy třeba mít základnu někde daleko od pevniny a od všech zákonných oblastí civilizace. Za druhé potřebujete pořádnou grupu nájemných hrdlořezů a bosse, který to všechno bude řídit. Žoldáci, kteří tu fachají pro vašeho nového nepřítele mají tuhý kořínek a jsou docela chytří… někdy to sice trochu skřípe, ale určitě vám nejdou tupě do rány, jako třebas uslintaní zombíci z DOOMa.

Když si všechno srovnáte v hlavě… snad se to vedle té migrény bude vejít, ocitnete se v nějakém kanále, z něhož je třeba vylézt na denní světlo…, ale raději se moc neukazujte. Po cestě narazíte na komunikátor, jehož prostřednictvím budete navigováni stylem udělej tohle, udělej tamto atd. Nezbývá vám než neznámé tváři věřit, aspoň nebudete mít pocit, že jste na všechny ty potvory sami. Vyhrabete-li se konečně z té temné díry spadne vám čelist, tedy doporučuji si ji pro jistotu podlepit kobercovkou, abyste jí nemuseli dlouhosáhle hledat, místo čehož byste klidně mohli pařit tuhle parádní gamesku. Grafika je zase pastva pro oči a autoři se s ní pěkně chlubí ve světle denním, večerním i tmě noční a půlnoční. Krása: voda, palmy, šutry, opeřenci, žblunce šajní, tak do něj moc nečumte (možná se dočkáte zajímavého HDR efektu, podporuje-li vaše grafárna HDR technologii; musí mít Pixel Shader 3.0 nebo 2.0, ale to už smrdí okleštěností efektu). Nepřátelé jsou také vymakaní a jejich smrt je pastva pro oko (z čistě profesionálního pohledu!). A těch věcí, které tu lze provozovat, až nevídané.

Je tam, hajzl.
Je tam, hajzl.

Nejenže je výše interaktivity nadstandardní, ale možnosti, které vám hra poskytne k řešení problému, vás od ní na dlouho nepustí. Můžete si tu zaplavat, proplížit se jen tak kolem, vykosit všechno pěkně sniperkou z bezpečné vzdálenosti, nebo hlučně projít táborem žoldáků a kosit za pochodu. Kryjte se, uhýbejte, vykukujte, miřte, přebíhejte, odlákávejte, prostě hrajte si… Můžete použít Sam Fisherovskou stealth akci, můžete štípnout člun a ostřelovat z dálky, nebo vzít terénní vozítko a pěkně si zařádit na kolech, kulomet ovládáte za jízdy a to je tanec, přátelé. Třešínkou na dortu je možnost použít rogalo. Budou vás tu otravovat helikoptéry, výsadkové letouny, čluny, granátometčíci i ostřelovači. Jak je smáznete z povrchu zemského je na vás a kudy to vezmete je taktéž na vás. Máte tu k dispozici dalekohled, který přibližuje opravdu maximálně, nejen obraz ale i zvuk, vyslechnete si tak spoustu vtipných rozhovorů, které mezi sebou vedou žoldáci skutečně na úrovni jim dané. Díky téhle hračce zaměříte i jejich lokalizátory a budete je mít tak trvale zobrazené na vašem radaru. Hodí se to, ale i tak na ně v hustém porostu narazíte, aniž byste z nich předem spatřili byť jen chlup.

Pakliže zbudíte rozruch, nenechají si to ostří hoši pro sebe a spustí se na vás hon. Jsou chytří a mohou vás snadno obklíčit, dorozumívají se mezi sebou a taktizují až z toho budete mít bobky. Takže pozor, vojáci. Dejte si majzla. Jednu chybu to přeci jen má, když někoho sejmete na kopečku, slajdí dolů tak dlouho, dokud nedojede na rovinku, je to dost směšné a občas vás to může zmást… co to sakra..?? Mezi hardcore enemíky se jednoznačně zařadili mutanti. Jak ti bez mechanických implantátů – seškrábnou vás ze světa na jedno hrábnutí pařátem, tak ti mechanizovaní s granátometem místo ruky (kdeže už jsme tohle viděli?), vtipné je to, že na ně narazíte i v opravdu těsných prostorách – auuuu. A ještě jedna nepřátelská lahůdka – mutanti takzvaní neviditelní, které odhalí pouze noktovizor… a mějte spodky suché, když se tak rychle vybíjí. Abych nezapomněla, Jack má jen čtyři sloty na zbraně, takže přemýšlejte a sniperku určitě nevyhazujte.

Nic pro děcka, ani pro labilní magory.
Nic pro děcka, ani pro labilní magory.

Postup hrou se vám ukládá automaticky a lehce se může stát, že nějaký savepoint omylem minete. Bude vás to dost iritovat ve chvílích, kdy si myslíte, že už jste toho udělali dost a rozhodně nechcete celou věc jet znovu, protože vás kilometr od dalšího checkpointu kousne komár do zadnice. Nejen to, některé úseky jsou opravdu hard and heavy a vy se modlíte až se na monitoru objeví spásná hláška saving game. Obzvlášť na sopce a v jejím kráteru se dost zapotíte. Udržuje to napětí na maximu, jste-li reaktivní, raději se zamkněte, ať vás něco nevyděsí – třeba takové poklepání na rameno může přivodit i smrt. Celá gameska se odehrává z velké části venku a z té další části v interiérech, které ovšem variabilitou moc nekypí. Přišly mi takové nijaké a šedivé. Pěkné ovšem jsou ony světelné efekty a aspoň kvůli nim dovnitř vlezte – ono to ani jinak nepůjde. Z vnitřních prostor mě nejvíce nadchl prastarý chrám v jehož útrobách se skrývají pěkné potvory. Kdežto cestování s atomovkou za zničením mutagenu bylo dost prostorově neutěšené a prázdné. Setkáte se s úseky klidnými a s úseky, na kterých budete muset nadělat opravdu velkou paseku, abyste se pohnuli kupředu – třebas takový útěk od atomovky, nebo matrixově laděná přestřelka na chodbě. Zatím si nedokážu představit, jak to asi vypadá na nejvyšší obtížnost, to už snad musíte být stroj… eh, to si raději střihnu oddychovku Aliens vs. Predy 2 na hard a bude klid.

Během hraní se vám přihodí i jedna nemilá epizoda s mutagenem, s vaším spřáteleným navigátorem a dokonce i s Valerií, jedna příjemná a jinak vesměs všechny ostatní zážitky s ní nepříjemné, nechá do sebe střílet a pořád se vám motá do palby a krafe a krafe, grrrrr. Koordinace boje s vlastními humanoidy byla vždycky problematická, od toho raději ruce pryč. Nesnáším, když mi někdo do všeho žvaní a strká svou zadnici před optiku!

Máte rádi tisíce let staré chrámy? Plné neviditelných o­blud?
Máte rádi tisíce let staré chrámy? Plné neviditelných o­blud?

Hratelnost tady fachá na maximum, variabilita vás od kompu nepustí ani na záchod a úžasná vizuální stránka přivodí zkrat vaší klávesnici až do ní dopadnou vaše sliny, no fuj. Budete ji chtít hrát i jen tak, ponoříte se do děje, abyste se vynořili na jiném ostrově, nepřátelům v zádech. A ten západ slunce, jak fascinující, uprostřed křížové palby… eh, nejdřív to tu checkněte, vyčistěte a pak se kochejte až do zblbnutí… Celá sranda stojí jen 299 kaček, takže není nad čím dumat.