Dungeon revisited

V dungeonu jsem byla již podruhé, protože je tam stále co fotit, na což nám minule nezbývalo baterie. Tentokrát šajnil žblunc, a tak jsme se vypravili ofotit nejprve exteriéry a interiéry okolo dvora. Podzemí přišlo ke slovu ke konci výpravy. Rozložili jsme si stativ, batůžky, „lomové“ ohadry, vytáhli sváču a pivsona a bez zbytečných stresů udělali několikero fotografií v duchu „věž po sto padesáté páté“ a „komín po třicáté šesté za různých úhlů a různého šašení s nastavením fotoaparátu“. Někde v tomto bodě jsme začali uvažovat o taktických vestách.

Půdy nad klenbou hospodářských budov jsou opravdu uchvacující a obrovské. Prostory dole pohlcuje tma. Prohnilá patra nebezpečně vržou a zlověstně duní pod našimi kroky. Někdy stačí jen lehce poklepat stativem a je to jasné. Jindy napoví, když nic jiného, tak lehké svažování podlahy a pokud jsme předtím oběhali sklepy, věděli jsme, kde to asi tak může být nebezpečné. A někdy jsme to nevěděli a měli štěstí.

Venku se nachází spousta děr, vedoucích do hlubokého sklepení. No a sklep se rozpadá, nejspíše za značného přispění blízkého rybníka. Klenba se drolí a odpadává, točité schůdky kamsi vzhůru jsou prožrané korozí jak na Titaniku a v nejzazších částech stojí voda. Strop nápor vlhkosti z potrubí už nevydržel a kus se ho urval. Před vstupem do temného křídla v jiné části sklepa zeje v podlaze díra, plná vody, přes níž ještě leží pohozený ostnatý drát. Možná je součástí kanalizačního systému, možná se jedná o nějakou studnu. Pod hladinou je patrná obezdívka a nahoře se k okraji svažují rozpraskané kusy betonu. Není radno tudy chodit bez světlometu.

V obytných budovách se dají prozkoumat půdy, komíny a zdiva, na nichž bývá vyryt podpis stavitele a letopočet. Mohutné zdi se pyšní široce valenou klenbou. V této lokaci jako zázrakem odolala mnohá okna, která teď zdobí záclony z pavučin. Na artefakty bude oblast asi skoupá. Často už je všechno pryč nebo zničené a máloco zde zůstalo, aby se to dalo prozkoumat a vyfotit. Je prostě poznat, že areál byl opuštěn už dávno.

Půdy a chodby