Digitální kresba 2020

Učím se malovat s tabletem od Wacomu. Je to nejmenší Intuos S. Zatím to jen tak zkouším, postupy jsou různé. Někdy si něco načmárám na papír, jindy kreslím náčrt rovnou digitálně a sem tam si vezmu k ruce fotografie nebo screenshoty. Jeden obrázek obvykle zabere dlouhé hodiny práce.

Tablet je v pohodě, i když je maličký. Pro začátek si myslím, že stačí, ale slyšela jsem, že Huion má také dobré grafické tablety. Zatím používám hlavně program Gimp a základní sadu štětců. Musím stále myslet na to, že si progress potřebuji několikrát uložit do různých verzí, aby se nestalo, že nebude na čem pokračovat, když se program zasekne.

A to mne přivádí k novému japonskému programu Medibang Paint. Software je lightweight, což znamená, že jede svižně i na mém stroji. Zvládá i sto vrstev u obrázku o 600 DPI, 5400 x 3200 px. Zkusmo jsem spustila i 32 bitovou verzi na starém kancelářském notebooku a mile mě překvapila. Můžu exportovat do PSD, JPG, PNG, WEBP atd. Lze v něm nastavit automatické zálohování práce a časový interval, což je zcela zásadní, ale neumožňuje k této záloze přímý přístup, jak to jednou obnovíte a neuložíte, jste tak jako tak v pytli a proto si co chvíli ukládám progress do různých verzí. Dále nabízí okénko náhledu referenčního obrázku s vlastními nástroji pro výběr barvy, rotaci apod. Je čistě pro digitální kresbu, takže nezatěžuje PC jako třeba Gimp nebo Krita, což už jsou profesionálnější programy, nabízející obrovskou škálu nástrojů.

Medibang má i své mušky, režimy překrytí vrstev nejsou stoprocentní. Ale pracovala jsem v něm několik dní a mohu jej doporučit. Update: s pozdějšími opravami programu se spousta věcí zlepšila.

Ráda bych se tomu v budoucnu věnovala více, ale je to o tom mít nápad a staminu. Nebo alespoň nějakou pracovní morálku, že ano, což je někdy opravdu těžké. Tento post je shrnutím dosavadních malůvek. V průběhu času se galerie může rozrůst o nové kousky. Obrázky mají své chybky, ale chci v tom i nadále pokračovat.

Seznam videí

Kresby