Crumbling Castles

Dlouhé temné chodby s obloukovými průchody, nekonečně se táhnoucí skrze nemocnici až kamsi do tmy, byly již desítky let ztichlé a opuštěné. Světlo se vedralo dovnitř jen několika málo nezabedněnými okny. Dekády nátěrů se odlupovaly ze stěn pod vysokými stropy. Zbytky rezavějícího zařízení obvykle končily ve sklepení, kde opadala omítka a vytvořila závěje v rozích, odhalila tak oranžové cihly, sem tam porostlé plísňovou zelení. To všechno bylo ukryto za majestátními stěnami obrovské dvoukřídlé budovy, postavené v přírodě na kopci a obklopené lesy a loukami.

Fotografie v knize.
Fotografie v knize.

Mnohé z těchto budov, postavených ve druhé polovině 19. století, kdy byla psychiatrie v plenkách, ale čerstvý vzduch a příroda měly přinést úlevu pacientům, dosud zamčeným v kobkách, již nestojí. Doby slávy pominuly už dávno. Rozlehlé chodby a místnosti byly velice rychle zaplněny až nad svou kapacitu, jejíž hranice byly někdy posouvány až do první poloviny 20. století, kdy nastala doba rušení a zavírání všech starých psychiatrických léčeben v důsledku změn v psychiatrické léčbě, nedostatečného financování velkých zařízení a zastaralosti. Na kostech většiny z nich stojí nové bytové komplexy a na pamětních deskách se ani nepíše, že tu stával blázinec, jako kdyby se za to celý národ styděl.

Ano, jistě se najde mnoho děsivých příběhů z minulosti, které kalí práci těch, na jejichž bedrech spočívalo zdraví a blaho pacientů a udržování celého obrovského komplexu v chodu. Během času se musely přistavět další a další budovy, sloužící konkrétním účelům ať už šlo o pacienty s tuberkulózou nebo potřebu inovace zázemí. A všechna tato místa po několika stech letech zmizela z povrchu zemského.

Dvě knihy o zaniklých blázincích.
Dvě knihy o zaniklých blázincích.

Autor Tom Kirsch, jinak znám též jako Mr. Motts z urbex stránky Opacity.us, těmto místům vytvořil památník v podobě dvou knih. Série nese název Crumbling Castles a v jedné knize se věnuje Worcesteru a Danvers, ve druhé pak píše o Tauntonu a Northamptonu, zařízeních, k nimž připojuje nejenom svou atmosférickou fotogalerii, ale také historii a fotografie z archivů i vlastních sbírek. Informace jsou sebrané i z komentářů na jeho webu. Hodně čtenářů mělo své vlastní zkušenosti jak z pobytu v podobném zařízení nebo díky jejich zaměstnání a tak přidalo svou trochu do mlýna.

Kniha na US Amazonu (no affil): https://www.amazon.com/dp/1634991672/.

Zatím vznikly dva zajímavé a ucelené díly, věnující se zaniklým psychiatrickým zařízením v USA. Knihy jsou v angličtině. Pět z pěti urbexerů doporučuje.