Cinema 4D: Vertexová mapa vlivu

Předem chci říct, že tento návod jen popisuje, jak na vertexovou mapu vlivu. Nekladu si tady za cíl naučit vás spáchat kdovíjak úchvatnou scénu. Váš výsledek bude nutně záviset na tom, jak moc jste sečtělí v modulu Hair a jak moc si chcete pohrát. A proč vlastně cpát vertex do chlupů? Ono se to může hodit a na jednom phoru se zrovinka někdo dotazoval, jakže by se ještě dal ovlivnit trávník, aby nerostl tam, kde nemá. Vyjma nějaké té selekce polygonů se nám právě může hodit i vertexová mapka a tu je dobré umět malovat.

Tvorba vertexové mapy

Do scény vložíme rovinu: Objects -> Primitive -> Plane.

Ve vlastnostech objektu (obvykle paleta vpravo) si nadefinujeme rozměry a segmentaci, je jedno jak bude objekt velký, jde nám hlavně o to, abychom se na něm naučili malovat vertexovou mapu vlivu, a tak je dobré nechat defaultních 20 x 20, nebo pro zpestření segmentaci zvýšit. Pestření záleží na síle vašeho stroje.

Objekt rovina s vyšší segmentací polygonů.
Objekt rovina s vyšší segmentací polygonů.

Tento objekt převedeme do editovatelného stavu klávesou C, nebo si ve správci objektů najedeme na náš plane a pravým myšítkem vyvoláme nabídku, kde také najdete příkaz Make Editable alias „C“.

Přepneme do režimu bodů: viz levá paleta nebo menu Tools -> Points

Ve správci objektů máme označený objekt Plane a v hlavním menu Selection zvolíme Set Vertex Weight: vpíšeme 0%, mód Set.

Červená nám říká, že tu později nic růst nebude.
Červená nám říká, že tu později nic růst nebude.

Vertexová mapa je zatím celá červená, což znamená, že kdybychom teď na objekt použili modul Hair a do něho vložili tuto vertexovou mapu, žádná tráva by nám nerostla (ikonka vertexové mapy, která se ve správci objektů objevila vedle našeho Plane je stále vybraná, pokud ne, klepněte na ni). A teď si na této vertexové mapě chceme ‚namalovat‘ místa, kde nám chlupy, nebo tráva bude růst:

1. postup: zvolte nástroj Live Selection (levá paleta nástrojů, nebo menu Selection) a označte body, kterým budete chtít nastavit vliv. Označené body jsou obarveny oranžově.

Nastavení vlivu na výběru bodů.
Nastavení vlivu na výběru bodů.

Přejděte do menu Selection -> Set Vertex Weight a zadejte hodnotu 100% v položce Mode vyberte Add nebo Set, potvrďte OK a voilá, vybraná oblast se nám pěkně hodila do žluta.

2. postup: ujistěte se, že nemáte vybrané žádné body objektu, případně Selection -> Deselect All a v menu Structure zvolte nástroj Brush.

V otevřivších se vlastnostech nástroje Brush vpište do pole Strength 100% a Mode přepněte na Paint. A teď už si můžete čárat dle chuti, obarvěte si tedy místečka, kde chcete mít později stoprocentní vliv modulu Hair.

Nástroj štětec.
Nástroj štětec.

Tyto dva zmíněné postupy malování vertexové mapy lze úspěšně kombinovat. Pokud se vám zdá přechod mezi jednotlivými oblastmi příliš ostrý, přepněte si Brush z módu Paint na mód Blur a okraje rozmazejte.

Zjemnění přechodů rozmazáním.
Zjemnění přechodů rozmazáním.

A teď ty chlupy

Máte-li hotový vertex, je načase šoupnout na plochu nějaký ten porost.

Ve správci objektů označte váš Plane a v hlavním menu si rozbalte Hair -> zvolte Add Hair, čímž se vám objeví jak ve správci materiálů nový Hair Material, tak i samotný objekt Hair ve správci objektů.

Na plochu jsem aplikovala modul hair.
Na plochu jsem aplikovala modul hair.

Klepněte na tento objekt (Hair). Otevře se vám přehršel různých nastavení. Ale my chceme jen jedno. Přejděte na kartu Guides a do pole Link přetáhněte ze správce objektů onu vytvořenou vertexovou mapu.

Vertexovou mapu třeba vložit přetažením z horního správce do odkazu v cestách ve správci objektu Hair.
Vertexovou mapu třeba vložit přetažením z horního správce do odkazu v cestách ve správci objektu Hair.

Teď už jen stačí vyšperkovat nastavení Hair nebo rovnou vyrenderovat obrázek, abyste viděli, jak to dopadlo.

TIP: používáte-li více map, nezapomeňte každé přiřadit jedinečný název.

Finální render ukázkové scény.
Finální render ukázkové scény.