Cinema 4D: Plugin Ivy Grower

O generátoru popínavých rostlin (např. břečťanu) už vím nějaký ten pátek, ale dosud jsem jej nikde nevyužila (a to je zdarma). Až nedávno se mi naskytla příležitost ho ozkoušet, protože scéna, kterou si matlám jen tak pro radost, byla taková „holá“. Rozumějte zdivo s opadávající omítkou je sice pěkné, ale k dokonalosti mu chybí ještě nějaké to roští.

Stránka kuroyumes-developmentzone, odkud jsem plugin původně stahovala, už po letech nefunguje, a tak je těžké generátor vykopat z hlubin internetu. Objevila jsem však plugin na: Ivy Grower. Funkční verze leží například i tu: Ivy Grower. Počítejte s tím, že časem mohou zmizet všechny soubory. Internetové universum už je takové a odkazy pak nevedou nikam.

Ivy Grower je ideálním nástrojem pro simulaci tak složitého rostlinstva, jakým bezesporu břečťan je a ukažte mi někoho, kdo to chce modelovat ručně! Můžete nechat kompletně zarůst jakýkoliv polygonový objekt. Nastavením pluginu ovlivňujete množství hlavních stonků, větví, hustotu, odsazení od objektu, vliv gravitace, počty listů a mnoho dalšího. Verze pro Cinemu R11 obsahuje celkem přehlednou nápovědu, nemusíte se tedy bát, že byste nějaké položce neporozuměli. S balíčkem získáte také základní set textur pro listí i stonek, bump mapy i alfu (textury s průhledností). Lístky umí kombinovat staré, mladé i ty zhnědlé, pokud je všechny nahrajete do příslušných kanálů. Doporučuji používat textury ve formátu *.tif.

Soubor s pluginem rozbalte do složky C:Program Files\Maxon\…\plugins, nebo jinam, kde máte instalaci Cinemy, po té Cinemu spusťte. Pro testování doporučuji použít nějaký základní objekt, třeba krychli (Objects → Primitive → Cube), převeďte na polygony (klávesa C) a v hlavním menu Plugins zvolte Ivy Grower. Krychli si ve správci objektů označíte, v menu Plugins zvolíte Ivy Grower a na objektu si dvojklikem určíte bod, ze kterého bude břečťan vyrůstat.

Příklad nastavení Ivy generátoru:

Nastavíte vše od počtu kořenů, přes množství větviček až po vliv gravitace.
Nastavíte vše od počtu kořenů, přes množství větviček až po vliv gravitace.
Z disku pak nahrajete textury pro hrbolatost, barvu i průhlednost.
Z disku pak nahrajete textury pro hrbolatost, barvu i průhlednost.

Když si určíte všechny vlastnosti a nahrajete textury, můžete nechat generátor směle pracovat. K výsledku vedou dva hlavní kroky – nejprve necháte vygenerovat síť stonků a větévek, posléze se přepnete na kartu s texturami a této větévkové síti vygenerujete listoví. Programu můžete určit na jakém počtu větví se má ukončit generování, případně ho nechat generovat a proces ve vhodné chvíli zastavit ručně. Ivy generátor automaticky vytvoří všechny materiály, které se vám objeví ve správci materiálů, i všechny objekty (ve správci objektů).

Generátor v akci:

Program vypočítává růst větviček.
Program vypočítává růst větviček.
Větviček už je celkem dost.
Větviček už je celkem dost.
Vypínám růst a nechám si zobrazit listí.
Vypínám růst a nechám si zobrazit listí.

Následuje rychlý render naší cvičné scény. Pokud používáte veškeré vymoženosti rendereru, pak počítejte s mnohonásobným prodloužením času renderingu, ale to už jistě znáte. Použila jsem jen jakési mírné AO (Ambient Occlusion) a vypnula GI (Global Illumination), abych nečekala na tento tutorový produkt až do rána.

Render cvičné scény.
Render cvičné scény.
Pergola s břečťanem.
Pergola s břečťanem.