Bývalé vojenské letiště

Bývalé vojenské letiště a jeho okolí ještě i po letech nabízí množství pohledů na polorozpadlé budovy zázemí, fortifikované sklady paliva a munice, garáže hasičů, dnes již soukromé úly (úkryty letadel), stojánky pro vrtulníky a když jsme se ponořili do míst, kde jsme při naší dávné návštěvě nebyli, objevili jsme i kulometná hnízda.

Venku nás s Indym čekalo jarní počasí, kdy každou chvilku bylo jinak. Prozkoumávali jsme stranu u rybníků, zkraje dne zde panoval nebývalý klid, což je velká vzácnost, především v posledních letech. I zde se budovy zjevně dočkaly poslední tečky. Všude se bourá ve velkém. A to i v jiných původně sovětských vojenských vesničkách, kde hasiči srovnali se zemí bytovky, aby tam o nějakou dobu později uspořádali cvičení se záchranářskými psy. To jen usuzuji z toho, co jsme cestou do pustiny zahlédli.

Jsem ráda, že jsem se tam mohla podívat, i když už není téměř co fotografovat. Ještě jsme pořádně neobešli bažiny a případné skryté ruiny ve vzrostlém lese a k radiostanicím jsme se také nedostali. Pod bažinami leží skládka a jistě spousta dalších zajímavostí. Na hladinách plují olejové skvrny a z temné vody vyčuhují odhozené pneumatiky. Strašidelné místo.

Po obou stranách letiště stojí několik úkrytů pro pozemní personál. Kromě nepořádku v nich však sídlí i zvířata, berouce zavděk střechou nad hlavou. Ve větší pustině to jsou většinou srnky, u rušného letiště pak ptactvo. Stopy zvířat lze spatřit i v betonovém povrchu, kam se na nesčíslné věky svými kopýtky podepsala nejedna srnka či kanec. Úly, stojánky pro vrtulníky a sklady jsou chráněny i spoustou protivýbuchových valů, které křižují ohromnou plochu v okolí letiště.

Prolezli jsme něco málo, zašli si tři kilometry tam a pak zase nazpátek. Toho dne se nelétalo, v lese sice bylo celkem teplo a díky všem valům i bezvětří, ale na konci vzletové dráhy fičel tak ledový vichr, že jsem měla co dělat, aby mi neuletěl foťák. Byl to parádní výlet po hodně dlouhé době a i když jsme se celkem dost uondali, takže jsme se tam jen tak vlekli, užila jsem si krapet urbexů a vojenské historie.

Video

Foto