Budyňská koruna 2014

Jedné červnové soboty jsme se zase pozastavily ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří, kde se konal 18. ročník šermířské akce, známé jako Budyňská koruna. Pobyly jsme asi čtyři hodiny, během nichž jsem měla možnost vidět nové představení šermířské skupiny Inferno a taneční skupiny Naruby, zvané Nemesis. I tentokrát nebylo o litry krve a spousty akce nouze. Ani ohníčky nechyběly!

Na Infernu/Naruby se mi líbí právě ona akce, podtržená epickou hudbou, doprovázená nemilosrdnou řeží. Slečny z taneční skupiny mají zase krásné kostýmy a propriety, které scénické představení posouvají dál. Není divu, že všichni získali spoustu cen.

S novým vtipně veršovaným a akčním představením přišel i soubor Vae Victus. U nich jsme se i tentokrát zhusta nachechtaly. Čerstvý vítr do plachet vnesla i skupina gladiátorů a gladiátorek v podání Grex-Sever Liberec. Penthea předváděla dravce, kteří nám létali nad hlavou, hudební formace Jagabab dokreslovala atmosféru svou tvorbou. A dělo se ještě mnoho dalšího.

Například bitva o hrad, které se zúčastnily všechny malé děti z řad diváků. Dobývaly hrad novinovými koulemi a přinesly si i beranidlo, samozřejmě za asistence velitelů ze skupiny Lepus. Následovala hudební produkce. Osobně by mi připadalo lepší, pokud hudebníci nebudou mít nějaké taneční vystoupení, nechat po bitvě rozdováděná děcka prostě trsat na nádvoří. Celá akce je také pro ně a mohou se sice realizovat u různých dovednostních her, jako je střelba na cíl, lovení ryb atp., ale kolikrát tam sedí jako pecky, případně se bijí na meče za hradem. Je to jen takový poznatek, vymést je z nádvoří mohou orgové vždycky.

Obešly jsme pár stánků, kterých bylo sice poskrovnu, ale i tak některé z nás stačily naplnit svá příruční zavazadla. A došlo i na kapku medoviny. Po několika hodinách jsme se odteleportovaly domů, ježto už jsme klepaly kosu a představa vyhřívané sedačky v autě značně vítězila nad vším ostatním. Navíc bylo potřeba vybalit chachostroje a batůžky a připravit se na nedělní (šestihodinový – uf uf uuuuf) detektoring. Snad se zase za rok zastavíme.

Šermíři v akci