Betonový monument v lesích

Krušnohorsko je nejenom krásné a tajemné, ale také protkáno nepřeberným množstvím dolů, historických vesniček a zaniklých míst, která ožijí pokaždé, když se na ně někdo přijde podívat s foťákem. Já tato místa miluju a vždy, když je možnost, tak se na ně ráda vypravím, i když je to třeba jen na chvíli. To by nebylo možné bez spolušílenců. Na Rolavu je to daleko a cesta je vesměs dost krkolomná.

Teď v létě místo navštěvují davy lidí. Většinou se všichni chovali slušně a se zájmem si prohlíželi rozpadající se cínový důl, jehož 19 metrů vysoký železobetonový skelet ční do výšin, obklopen hustým smrkovým lesem a bažinatou oblastí. V areálu se zachovaly i základy těžební věže, jejíž konstrukce byla dřevěná, mlýn na rudu, sila, násypky, hala pro zpracování rudy, zahušťovač kalů, spousta menších staveb jako je trafostanice, garáže a konírna a také základy budov, z nichž přežila sklepení, jenž jsou také zatopená vodou.

U dolu stával i tábor pro válečné zajatce, kam jsme se tentokrát podívat nešli. Měli jsme v plánu mrknout ještě do dalšího dolu, který se nachází nedaleko Přebuze. I zde stále stojí hlavní skelet s těžební věží a mlýny rudy, dále gravitační úpravna a věž trafostanice. V hustém lese lze objevit další betonové zbytky, zdi a schodiště vedoucí odnikud nikam. To vše v horské oblasti, odkud vymizel život.

Nebudu se tvářit, že jsem to všechno vymyslela a vynalezla a uvedu zde zdroje pro knihomoly a zájemce, kteří by rádi viděli, jak to tu vypadalo dříve. Z knih bych doporučila Archeologický atlas Čech od Martina Kuny, dále Podzemní Čechy od Václava Cílka a ze stránek Podzemí-CMA od Laco Lahody a jeho vzpomínky na zaniklá místa, můžete také následovat Tajemného krušnohorce na modré xichtoknize. Buďte ke starým dolům a důlním areálům hodní, aby tu zbylo ještě i na příště.

Video

Foto