Banská Bystrica a Muzeum SNP 2015

Začátkem dubna 2015 jsme se přes zasněžené kopečky odteleportovali do Banské Bystrice. Ubytovali jsme se v historickém centru města. Jako každý fotografický závislák jsem chytala poslední paprsky slunce na zdech okolních budov, zaznamenávala jsem sněhové přeháňky i noční město, ve kterém svítil kyslíkový mrakodrap do dálav.

Se hřbitovem, kam jsme šli jako první (tafofil), sousedí pětipatrový pozdně gotický Maťejův dům, zakomponovaný do sousední bašty. Je těsně nalepen na sousední kostel. Dále nám neunikl Barbakan. Fortifikační dominanta, u které naneštěstí vždycky překáží nějaké auto, takže se špatně fotí :D. Nahoře na náměstí stojí dvojvěžový kostel sv. Františka Xaverského a hodinová věž a mnohé jiné staré a krásné budovy, kam se dá jít na čumendu, pokud mají zrovna otevřeno.

Procházeli jsme se po náměstí i večer. Ani tenkrát jsme ještě nevozili stativ, natož abych si přenastavila fotův přístroj. Všude je sice zamračeno a nebo rovnou sněží, ale o to méně turistů v Bystrici bývá. Když jsme tam vyrazili v červnu, byla turistická sezóna už v plném proudu :). Každopádně atmosféra prázdného historického centra uprostřed (erm) noci je nezapomenutelná.

Náš pobyt v Banské Bystrici