Bahna 2016

Den pozemních vojsk jsme oslavili na 27. ročníku Bahen. Letos jsme na Bahnech stihli přelety vzdušných sil, seskok výsadkářů, defilé techniky i různé akční ukázky, ať už historické nebo současné. Viděli jsme první světovou a letadélka, mobilizaci 1938 i moderní vojenský úder. To vše podbarveno dunivými výstřely z děl. Nespočet táborů a stánků jsme ani nestihli obejít, protože jsme celou dobu koukali na ukázky. Klidně tam mohli ještě chvíli pobýt, ale chápu, že když leje, mohlo by to zrezivět.

Nejprve jsme se roztékali v příšerném horku (takový šátek na záda pod kšiltovkou je super věc) a Bahna připomínala spíše Prašna, i když arénu pokropila hasičská auta, později se zatáhlo a nad kopcem létaly blesky. To už Bahna zase dělala čest svému jménu, protože zhusta pršelo, ale neodradilo nás nic a strávili jsme tam téměř celý den. Určitě si příště vezmu ještě více lahví vody a kilogramů žrádla, abych nemusela během akce nikam odcházet :), skákat pod tanky a unikat hlídkujícím pořadatelům při lovu na vodu, tedy, pokud se na Bahna 2017 dostaneme. Dohrabali jsme se včas i přes srandy s uzavírkami na cestách a zaparkovali jsme úplně krásně a v pohodě. Všechno to řídí a navigují vojáci společně s policisty, nezaznamenala jsem žádný kolaps.

Určitě bych si měla přibalit i špunty do uší. Taková munice ráže 125 mm umí zvednout prach či bahno v širém okolí. Nafetovali jsme se výfuků z tanků a mračen prachu od helikoptér zase na rok dopředu :) a bylo to suprové. Ohníčky plály jako na Rammsteinech, tož jsem čekala, kdy zpoza tanku vyskočí Till Lindemann a něco zapěje.

Byl to můj druhý ročník Bahen. Spoustu techniky si od vidění pamatuji z loňska. Je pěkné vidět, jak se o všechna ta dobová i nedobová vozidla starají, takže fungují ještě v jedenadvacátém století. Historické kluby nosí úžasné uniformy a tak je pořád kam házet oko. Docela by mě zajímalo, jak si kluci rozdělují role, jestli si tahají sirky a ten, kdo prohraje, bude hrát padoucha, kterého při zatýkání pěkně vyválí.. Jednou bych chtěla stihnout nějaké ty vojáčky… ale jak to udělat. Na hřišti se pořád něco dělo, granát, samopal..

Prach a broky