Archeoskanzen Modrá

Vypravili jsme se do minulosti, do slovanského opevněného sídliště z devátého století z doby Velké Moravy. Celá vesnička vznikla na základě skutečných archeologických nálezů a stále vzniká. Vstoupili jsme za palisády.

Areál sídlištně-hospodářský, plný různých typů zemnic, se studnou a hospodářskou budovou, navazuje na areál mocenský, kde lze navštívit obrannou věž a knížecí palác. Následuje vzdělávací a duchovní část s dlouhým domem a malou rotundou. Naproti knížecímu paláci stojí dílny jako hrnčírna, kovárna a nad areálem stojí osamoceně kostelík, zbudovaný podle nálezů, které leží v jeho těsné blízkosti.Všechny domy i místnosti jsou vybavené podle jejich účelu, takže to vypadá, jako kdyby si obyvatel na chvíli někam odběhl. Skanzen tak působí i se zvířenou hodně živě.. až mám zase chuť si jít zahrát Zaklínače.

Kostelík jsme sice navštívili, ale moc jsme toho neviděli, protože svatba. Všude samá auta a davy lidí. I na malé parkoviště stále přijížděly další a další autobusy. U malého rybníčka posedávali skupinky návštěvníků. Bylo vážně horko a vzduch se moc nehnul, a tak asi většina skončila v restauraci na něčem osvěžujícím.

Určitě bych sem ráda ještě někdy zavítala, třebas na podzim, někdy před zavíračkou. Vesnička zase bude vypadat trochu jinak a to mě zajímá. Ve skanzenu často probíhají i různé dobové akce. Volně tam pobíhají zvířata. Slípky, kozy, prasátka.. a děti. Potkali jsme kozu loudilku, která postávala u kuchyňského okénka a nehnula se odtamtud. Další si hrály na trkanou.

Na rozhlednu vedou tři dřevěné žebříky, po kterých lze vyšplhat vzhůru a prohlédnout si areál z ptačí perspektivy. V okolí se nachází několik malých rybníků a do jednoho lze vlézt na exkurzi. Pod rybníkem vede prosklený tunel a když máte štěstí, uvidíte nějaké to zvíře. To by mohly ocenit návštěvníci z betonových džunglí. Živou vodu jsem vzhledem k pokročilé únavě nenavštívila.

Domečky v Modré