Alien: Isolation

Nastala příhodná konstelace hvězd a já se konečně vydala prozkoumat temné koridory vesmírné stanice Sevastopol, v jejíchž útrobách číhá monstrum, které jsem si, ehm, oblíbila už před mnoha a mnoha lety, když mi pustili film Vetřelec. Jakožto velká fanynka vítám téměř každý počin z tohoto universa a dlouho mi chybělo něco, co by mi přiblížilo atmosféru nerovného boje zranitelného člověka proti jedinému děsivému xenomorfovi.

Chladné a neosobní prostředí vesmírné stanice věrně kopíruje svého filmového předchůdce, na jehož motivy hra vznikla. Koridory, společenské místnosti, lékařské prostory i technické zázemí Sevastopolu vychází z designu nákladní vlečné lodi USCSS Nostromo. Z filmu Vetřelci také víme, že Ellen Ripley měla dceru Amandu, která autorům hry posloužila jako ústřední postava, za níž budete hrát při pátrání po informacích o své matce a osudu Nostroma. To je důvod, který vás zavede na Sevastopol.

Ve vesmíru zuří konkurenční boj Weyland-Yutani versus Seegson a xenomorf je něco, co by mohlo přiklonit váhy výhod na jednu nebo druhou stranu. Obyvatelé Sevastopolu jsou nahraditelní. Celou stanici řídí centrální umělá inteligence Apollo (ve filmu to byla Matka) a armáda celkem nechutně vyhlížejících androidů, kteří se ani zde nechovají příliš vlídně. Vzpomeňme si na Ashe z Vetřelce.

Amanda Ripley.
Amanda Ripley.

Tuším, že by vám vše mohlo být naprosto jasné, pokud máte zhlédnuto, avšak o to větší je hraní zábava :). Každá strana má nějaké své pohnutky. Vetřelec je pak třešínka na dortu, která vám nedá spát. Kromě chytrého xenomorfa, budete čelit také lidem, kteří jsou pro přežití schopni všeho a nejdou pro zbraň daleko a androidům, ošklivým umělým panákům, bloudícím temnými koridory, připraveným vás vyfackovat od terminálů a ze zakázaných prostor.

Působí na mě dojmem strašidelných loutek a chodit okolo nich bylo celkem nepříjemné, provázené mrazením a pocitem, že jakmile na něco sáhnu, půjdou po mně. A také že jo. Jsou hlavními aktéry i několika lekaček, ale jakmile je příště někde spatříte už budete vědět, co mají za lubem. Určitě je lepší je obcházet, než na ně plýtvat silami, ale zase mívají po kapsách různé věci a někdy i přístupové karty.

S lidmi je lepší se nehádat, ostatně postup je jen a jen na vás. Protože je hra primárně stealth akce, na konci vás může odměnit achievementem Mercy or Prudence, v případě, že jste nezabili ani jediného člověka. Šikovným přemísťováním ze skříňky do skříňky, schováváním pod stoly a plížením ventilačkami můžete docílit toho, že se o lidské nepřátele postará sám vetřelec. Rozhodně si pomůžete i přesměrováním šťávy do dveří, vypnutím kamer, které by spouštěly alarm atakdále.

Tu je, budu doufat, že se neotočí.
Tu je, budu doufat, že se neotočí.

Zpočátku nebudete mít téměř nic, možná pár světlic a baterku. Postupem času však nasbíráte různé součástky a také všelijaké blueprinty, díky nimž bude mechanička Amanda vyrábět užitečné věci. Vyplatí se tedy prohledávat všechny kouty, vybírat úložiště a obracet všem kapsy. Mnohokrát vám taková věcička třeba zachrání život. Jako příklad uvedu noise maker, udělátko, které vydává zvuky a vetřelec se za ním požene jako psík za míčkem. Jenže slizký stalker není vůbec hloupý. Většinou se pak přijde podívat zpět a všechno si důkladně prohlédne a .. hmm očichá.

Jistě víte, jak drsný je to týpek a tak si náboje do revolveru a brokovnice šetřete na androidy a na pozdější část hry, kde se to nepřáteli docela hemží. Jemu to tedy rozhodně neublíží, ani jej to nezastaví. Párkrát se mi stalo, že jsem měla už poslední molotov nebo jen velice málo náplně do plamenometu, úložný terminál byl o pár dveří dál a mezi mnou a cílem neustále korzoval xenomorf a zvědavě všude nakukoval. Nakonec to ale vždycky dopadlo dobře a já si šetřila dávky paliva na malé potvory facehuggery.

Centrální umělá inteligence Apollo.
Centrální umělá inteligence Apollo.

Inteligence tohoto monstra je na vysoké úrovni. Neunikl mu žádný můj zvuk. Stačilo jen více dupat koridorem a detektor pohybu začal vyplašeně pípat. Už strategicky jsem si pokaždé vyhlížela nejbližší skříňku, neustále koukala do mapy, kde je nejbližší terminál pro uložení hry a nervovala se, když jsem čekala, zády k prostoru, až se hra uloží. Většinou s enemies nearby.

Hackování dveří, počítačových terminálů a prořezávání se skrze pláty kovu zabírá spoustu drahocenného času, který nahrává nepříteli a dává mu hodně prostoru k tomu, aby vás našel a udělal s vámi krátký proces. Zvuky jsou naprosto parádní a ke konci jsem na chvíli vypla hudbu, jen abych slyšela, kudy mazel chodí. Přitisknutá k zadní stěně skříňky jsem po očku sledovala detektor pohybu a tečku na něm, jak někudy okolo courá a lozí. Pod podlahou, nebo šachtami ve stropě, nebo chodbou naproti. Párkrát mě ukolébala tichost detektoru a žádný zvuk z okolí, a když jsem vylezla ven, viděla jsem ho stát ve tmě chodby, po čemž následovalo pár rychlých kroků směrem ke mně a pokud jsem okamžitě nezmizela ve větračce nebo nezdrhla někam, kam za mnou nešel, bylo zle. Podotýkám, že se naskytlo mnoho situací, kdy mi dýchal na záda a vyvázla jsem jen tak tak.

Po celou dobu hraní mě boostovaly návaly adrenalinu ze hry na schovku s mým věrným xenopsíkem. Mým cílem se posléze stalo přežití, při prvním hraní jsem nesebrala všechny záznamy z Nostroma, a to proto, že se v určité fázi musíte vrátit na některá místa a lepšími nástroji otevřít cestu k záznamům, které byly třeba zpočátku nepřístupné za zablokovanými dveřmi. Určitě to stojí za to, ale víte.. no však to je jasné. S vetřelcem za zády se špatně někam vrací :D.

Pohled ven. Plynový obr KG348 nalevo.
Pohled ven. Plynový obr KG348 nalevo.

Díky vyprávění jednoho člena posádky se dozvíte, co se zvrtlo na Sevastopolu a kde se vzal tu se vzal xenomorf. Hodně se mi líbila možnost projít se v Derelictu a očumovat Space Jockeye, tak jak ho znám z filmu. Byla to hodně dobře udělaná část hry a pokud to můžu srovnávat s jinými dílky, šlo o zatím nejlepší ztvárnění celé scény. Žádný stres. Nikdo mě tam okolo nenaháněl, takže jsem si tu podívanou mohla pořádně vychutnat. I když mi bylo jasné, že lézt na LV-426 byl vždycky blbý nápad ;).

Hudba přebírá témata z originálního filmu, zvuky i vzhled jako by z něj vypadly. Můžete si dokonce zapnout i šum obrazu, abyste se ještě více přiblížili spektáklu z konce sedmdesátých let dvacátého století. Tak je předloha stará a podle mě ještě není ničím překonaná. Jakožto fanynka, jsem za Alien Isolation ráda, protože mi v Creative Assembly splnili takový malý sen. Dělá čest své předloze. Pět z pěti alienů doporučuje.

Zpět mezi své. Na zemi leží další náplň do smažiče.
Zpět mezi své. Na zemi leží další náplň do smažiče (plamenometu).