Akta X: Zříceniny

Nezfilmovaný příběh od amerického autora Kevina J. Andersona s názvem Zříceniny patří mezi ty lepší knihy z prostředí Akt X, co jsem dosud četla. Mám načteno důkladně, chybí mi vpodstatě jen poslední kniha podle druhého celovečerního filmu s názvem Chci uvěřit. Samostatně stojící příběhy na motivy seriálu Akta X jsou mnohem lépe propracované, nežli pouhé přepisy epizod, jichž vyšlo asi osm. A tak, i když jsem tato Akta neviděla „naživo“, dokáži si je velice dobře představit na filmovém plátně. Nejvíce pak právě Zříceniny nebo Kůži, jíž sepsal Ben Mezrich. Myslím, že velký díl práce dělá i poměrně kvalitní překlad, jenž se nevelké části titulů s jakoukoliv X – Files tematikou celkem významně vyhnul.

Zříceniny vyšly v roce 1997 u naklada­telství Talpress v měkké lepené vazbě, která se naštěstí za ty roky nerozložila jako se mi to stalo u novějších knih (například z Proměny od Carol Berg mám už solidní salát, který musím převazovat šňůrkou).

Příběh se z velké části odehrává v nepropustné džungli poloostrova Yucatán, který je zčásti ovládán guerilovou skupinou Liberatión Quintana Roo, zčásti drogovými kartely a zčásti mexicku vládou. Půda je tedy velice horká. Do toho sem přijíždí mladá archeoložka Cassandra Rubiconová, aby se svým týmem odkryla, zkatalogizovala a prozkoumala tajemné mayské ruiny prastarého města Xitaclan, z něhož je to k nejbližší civilizaci pár dní vyčerpávajícího pochodu neprostupnou džunglí. Xitaclan je zasvěcen bohu z hvězd Kukulkánovi a střežen nesčíslným počtem soch bájných a děsivých opeřených hadů. Když Cassandra a její tým beze stopy zmizí, vyšetřování se ujímá FBI, do něhož se pouští i její otec, významný archeolog Vladimir Rubicon.

Agenti Fox Mulder a Dana Scullyová se s polečně s Vladimirem vypraví na Yucatán, kde se mají setkat s policejním šéfem Barreiem, který jim ale mnoho nepomůže. Dana z něj cítí nepřátelství nahony. Naštěstí se do věci vloží Vladimir, který kontaktuje své známé z dob, kdy tu byl pracovně. Nakonec se jim snad až příliš snadno podaří přesvědčit průvodce Aquilara, aby je vzal na místo vykopávek, kde má započít pátrání po archeologickém týmu. Do cesty se jim však staví podezřelé náhody, rozbité vybavení, pověrčiví indiánští pomocníci, tajná úderná jednotka americké armády i děsivá stvoření, jenž jsou vyobrazována v podobě opeřených hadů na stélách napříč Yucatánem.

Napětí a akce gradují jak se blíží závěrečné rozuzlení příběhu. Přes mírný rozjezd je kniha od poloviny mnohem svižnější a záživnější až ji nakonec zhltnete, ani nebudete vědět jak se to stalo. I přesto, že se závěr nese v duchu klasických Akt X, navozuje tu správnou atmosféru a dojde i k drobnému zadostiučinění.

Mezi agenty panuje ono známé napětí i důvěra, boj „fantasta versus skeptička“ a často přistihnete Muldera u nějakého jeho ironického vtípku, tak známého ze seriálu. Autor postavy opravdu dokonale zná, a tak ví, co si mohou v jeho knize dovolit a co už by zase nebyli oni. Můžete očekávat výbornou akci, zasazenou do přitažlivých reálií mayské země a kultury, protkanou zvraty, napínavmi situacemi, krvavými mayskými rituály a děsivým tajemstvím, které dříme hluboko v temné a nepřátelské džungli.

Kniha je příjemným relaxem, když už jste vyflusaní a jen se chcete zahrabat do peřin, nebo se rozplácnout na sluníčku. Nenechala mě usnout, a i když jsem ji před mnoha lety už četla i tentokrát ve mně zanechala dobré dojmy. Ocenila bych ji čtyřmy hvězdičkami z pěti s tím, že počítám spíše s příznivci seriálu Akta X. Lidem, kteří ho nepoznali, kniha nabídne mnoho informačních drobečků ze života agentů, což je u samostatně stojícího příběhu nutné a když se to umí, není to nudné, nepatřičné či násilné. Nebojte se záhadných příběhů a jestli máte možnost někde si Zříceniny půjčit nebo sehnat, jděte do toho.