Akta X: srdeční záležitost

Akta X jsem objevila přibližně v roce 1996. Někdy v této době se u nás vyskytla na televizních obrazovkách. Bylo to něco nevídaného. Dva agenti FBI, vyšetřující ne tak úplně běžné případy, ze kterých mrazilo v zádech. V roce 1998 jsem se dostala k internetu a první, po čem jsem pátrala byly tematické obrázky a scénáře z epizod na stránkách jak oficiálních, tak webu jistého Osamělého střelce Kennetha Soony. Když jsem něco chtěla, šla jsem si za tím a tak se ze mě stal prvotřídní X-fil a magor, který po večerech sepisoval příběhy, vyráběl si kartičky Federálního úřadu pro vyšetřování a s kámoškama naháněl po lesích mimozemšťany. Fakt. Smějete se?

Podškrab Gilkian Anderson.
Podškrab Gillian Anderson.

Občas si pustím sérii různých epizod. Mezi mé nejoblíbenější patří například Darkness Falls, Ice, Tooms, Squeeze, Detour, Bad Blood, How the Ghosts Stole Christmas, Triangle, Three of a Kind, Field Trip, Aqua Mala a další (mohla bych to tu doplňovat ještě dlouho). Mnohé se však časem změnilo, od vážných dílů jako Redux, Emily, The Field Where I Died a podobně, jsem se později zaměřila na ty méně vážné, v nichž se vyskytují převážně nepřátelská zvířátka či nějací mutanti, jakým byl Flukeman v epizodě Host, přesto Darkness Falls se mi zalíbil hned na první pohled (zelení nenažraní broučci v hlubokém temném lese).

Díky Mulderovi jsem začala pojídat slunečnicová semínka (ne, tužky ve stropě ještě stále zapíchnuté nemám, hehe), a i když to zalézá všude možně, dobře se při tom dumá. Díky Scullyové se mi ještě dnes práší na mikroskop. Sepisovali jsme zprávy z terénu a Akta X bývala tématem mnohých debat, od záhad, podivných jevů až po nesmrtelnost chrousta.

Akta X se pyšní mnoha nezapomenutelnými postavami: Deep Throat, Mulderův první informátor, Pan X, který později převzal jeho roli, místoředitel Walter Skinner, Cancer Man alias Kouřící muž, Alex Krycek, proradný slizký tvor, Osamělí střelci – Langly, Byers, Frohike – počítačoví maniaci každým coulem a pár dalších, jako byl Albert Hosteen, indián z mé oblíbené trojice epizod Anasazi, The Blessing Way a Paper Clip.

Epesní fotečka s podškrabem Davida Duchovnyho.
Epesní fotečka s podškrabem Davida Duchovnyho.

Akta X se dočkala celkem devíti řad a dvou celovečerních filmů, přičemž první celovečerák byl našlápnutý až k prasknutí, plný konspirací, mimozemských oblud, akce a parádních efektů. To bylo snad naposledy, co bylo bývalé kino plné až po okraj a ještě dál. Akta X zářila a videotéky s knihovničkama se plnily novými a novými tituly. Čekání na další řady bylo jak čekat na smilování vyšších bytostí, protože naše televize se k tomu stavěly všelijak, až Akta nakonec vyštípaly plytké cajdáky a nebylo nic, co by mě oslovilo. Pak přišla doba, kdy bedna nepatřila do mého zájmu a teď mám svůj komp.

Přesto jsem se nakonec dostala ke všem epizodám a dnes se na ně ráda dívám. Akta X mi mnohé dala, kromě hromad tajemných svitků, které odvál čas, hromad knih, které mizí pod nánosy prachu a hromad probdělých nocí, také nějaké skilly a hlavně fakt, že díky nim dneska umím jakž takž psát. Když vycházel X Magazín – český časopis, který Robert Štípek tvořil v polních podmínkách, byla jsem nadšená, když mi do schránky přišla velká bílá obálka s černým X na přední straně. Jestli to někdo pamatuje, pak také možná budete hrdým majitelem fotografií s podpisy hlavních protagonistů Davida Duchovnyho a Gillian Andersonové, o které si v té době muselo psát neskutečné množství X-filů (byl to svátek, fakt, když přišla fotografie s podškrabem, už jsem ani nevěřila, že tam ty mé těžkopádně slepené anglické věty někdo rozluští a pošle obrázek někam do ČR, o níž nejspíš v životě neslyšel, přesto jsem měla štěstí a agentura mě mile překvapila, jak jistě víte, skutečný podpis byste si museli ulovit osobně, tohle byl jen vydařený potisk na sériově vyráběných promo fotkách, ale i tak – jaj).

Překvapilo mě, že i přes příval nových nabušených seriálů, mají Akta X nové fanoušky a poměrně stálou základnu, která se motá kolem Kultx.cz, takže tam se můžete podívat, jelikož na vás bafne přehršel obrázků a zajímavých informací. Jestli patříte mezi nostalgické maniaky jako já, je to místo přesně pro vás. Na sepsanou u dalších konstruktivních příspěvků.