Akce Batato

Akce batato (podle vzoru couch potato) trvala déle, než bych třeba čekala. Možná, že by bylo dobré začít kreslit v menším rozlišení a až pak obrázek zvětšit při exportu. Zanesu to do kronik. V patičce webu mi už přes deset let vězí temné podzemí, protože je to patička webu. V poslední době tvořím v Inkscape, rozhodla jsem se, že si tu netopýří jeskyni překreslím do svg.

U jeskyně to šlo celkem rychle, netopýra jsem si nakreslila den předem. Jenom ty efekty se na mém počítači táhly medovitě pomalu. Zkoušela jsem přidávat vrstvy se stíny (rozostřená grafika) a vrstvy se světly s režimem překrytí screen nebo třeba overlay, stěnám jsem přidala i efekt grain, aby měly nějakou texturu a pak už jsem jen hodinu čekala na výsledný obrázek.

Další věcí, co jsem zkusila a moc mi nešlo, bylo všechny objekty ve scéně samostatně vyexportovat a po té vložit jako vrstvy do Gimpu. No, vzhledem k vysokému rozlišení obrázků jsem obrostla mechem, než se jednotlivé vrstvy v Gimpu vykreslily a zkoušet na nich tvořit nějaké malůvky (jako je zesvětlení, ztmavení či světelné paprsky) jsem zkusila jen tak trochu, abych zjistila, že je to spíše marná snaha. Určitě mi něco uniká a ostřílení uživatelé se potutelně chechtají.

I zanechala jsem pokusů něco do scény domalovat. Povypínala jsem v Inkscape vrstvy s rozostřením světel i s texturami skály a uložila jsem si zase spíše zjednodušenou verzi scény, zabarvenou do modra. Obrázek jde škálovat beze ztráty kvality a to mi zatím stačí. Bitvu s Gimpem jsem tentokrtá nevyhrála, ale to nevadí. Tak zase příště. Dám si teď chvíli oraz.

Příště jsem se obrnila tunou trpělivosti a nejprve jsem zkusila zpracovat scénu za použití dvou až tří vrstev, vyrenderovaných z Inkscape. Nejspodnější vrstva obsahovala jeskyně a rybníček, prostřední vrstva netopýry a horní vrstva ten černý rám hlavní jeskyně. Proužky, které jsou na gradientech a průhledných vrstvách dost vidět, jsem zjemnila pomocí filtrů jako je Noise – Spread a Blur – Gaussian blur.

Abych neobrůstala u Gimpu mechem, sosla jsem si z repozitáře starší verzi programu, a to 2.8. Verze 2.10, ač vyčučkařená, se nijak zvlášť nehýbala a to ani při základních věcech, jako je označení objektu nebo třeba vrácení o krok zpět. Obrázek je větší, ale průměrná doba čekání, než se odbude jedna funkce byla asi půl minuty a další čekačka nastala u vykreslování scény.

Upřímně nevím, čím to je, chvíli jsem koukala do fór a bugreportů, ale nic objevného jsem nezjistila. Starší verze Gimpu se hýbala mnohem svižněji, akorát jsem si všechno musela namalovat znovu, protože xcf soubor není zpětně kompatibilní.

Nevýhoda bitmapového kreslení tkví však v tom, že škálování beze ztráty kvality není proveditelné a je tedy potřeba pracovat ve vysokém rozlišení cíleně pro nějakou konkrétní věc, třeba print na nějakou větší plochu. Zrovna u světel by to nemuselo vadit, ta se dají vždycky nějak rozmazat nebo rychle vyrobit znovu. Jinak bych dala přednost Inkscape před dokreslováním v Gimpu, co se větších věcí týče. Až zase zjistím něco nového, zapíšu si to do kronik.

Připojím sem tedy screenshoty z 2.10 verze Gimpu, ale výsledné srovnání bude z 2.8 – tedy z nově namalovaného obrázku ve starší verzi programu.

Obrázky

Video